Raportowanie ESG – nowy obowiązek także dla małych i średnich firm

Niektóre firmy pierwsze raporty o zrównoważonym rozwoju (ESG) - na podstawie nowych przepisów - będą musiały opublikować już w 2025 roku. W przyszłości obowiązek przygotowania raportu o zrównoważonym rozwoju obejmie również wybrane małe i średnie jednostki MŚP.

Publikacja: 28.06.2024 04:30

Raportowanie ESG – nowy obowiązek także dla małych i średnich firm

Foto: Adobe Stock

Ostatnio wiele mówi się o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju w związku z wejściem w życie i wdrażaniem Dyrektywy CSRD (2022/2464), która wprowadza nowe obowiązki raportowe dotyczące kwestii ESG (środowiskowych, społecznych i zarządczych) dla przedsiębiorców. Niektóre firmy, dokonujące do tej pory ujawnień ESG w oparciu o wymogi Dyrektywy NFRD (2014/95), będącej poprzedniczką Dyrektywy CSRD, pierwsze raporty o zrównoważonym rozwoju w oparciu o nowe przepisy będą musiały opublikować już w przyszłym roku. Z kolei duże podmioty, zatrudniające ponad 250 pracowników, osiągające ponad 50 mln euro rocznego obrotu i/lub posiadające sumę bilansową w wysokości więcej niż 25 mln euro (muszą być spełnione 2 z 3 kryteriów), będą przygotowywać raporty po raz pierwszy w 2026 r., za rok 2025.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?