Przyszłość sprawozdawczości ESG: dyrektywa CSRD

Dyrektywa CSRD zmieni zupełnie obraz przedsiębiorstw. Wymusi ona raportowanie danych, które precyzyjnie pokażą, jak działalność firmy wpływa na klimat, społeczeństwo, a także jak w jej ramach działa ład korporacyjny. Co ważne, dzięki odpowiednim standardom raportowania dane te będą porównywalne.

Publikacja: 05.02.2024 00:10

Przyszłość sprawozdawczości ESG: dyrektywa CSRD

Foto: Miha Creative

W stuleciu informacji i technologii sprawozdawczość spółek podlega ciągłym przeobrażeniom. Dzisiejsze ramy sprawozdawczości okazują się niedoskonałe. Nie pozwalają na porównywanie informacji dotyczących spółek i tym samym utrudniają procesy decyzyjne. Jest to jeden z kluczowych powodów przyjęcia przez Unię Europejską dyrektywy CSRD (z j. ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), która rozwija sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jej podstawowym celem jest zapewnienie publicznie dostępnej informacji na temat wpływu przedsiębiorstw na ludzi i środowisko oraz na temat ryzyk, jakie kwestie zrównoważonego rozwoju stwarzają dla przedsiębiorstw. Dzięki dyrektywie odbiorcy sprawozdawczości przedsiębiorstw w całej Unii Europejskiej (UE), np. instytucje finansowe czy interesariusze firm, zyskają dostęp do istotnych, wiarygodnych i porównywalnych danych. Tym samym dyrektywa umożliwia wdrożenie koncepcji „zrównoważonych finansów” w Unii.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona