Podróż do Chin przy różnicy czasu wynoszącej sześć lub siedem godzin to także duże wyzwanie dla organizmu. Nawet dobrze zaplanowany harmonogram spotkań może się całkowicie rozsypać jeśli nie przygotujemy się odpowiednio w wielu aspektach. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Ten zwięzły przewodnik pozwala z wyprzedzeniem przewidzieć ewentualne przeszkody.
Czy do Chin potrzebna jest wiza?
Od lipca 2024 r. podróżowanie do Chin stało się znacznie prostsze dla obywateli Polski. Osoby udające się do Państwa Środka w celach turystycznych lub biznesowych mogą przebywać na terytorium ChRL do 30 dni bez konieczności uzyskania wizy. Program bezwizowy obowiązuje do 31 grudnia 2025 r., ale być może zostanie przedłużony.
To duże ułatwienie dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązywaniem lub rozwijaniem relacji handlowych z jednym z największych rynków świata, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Wcześniej uzyskanie wizy wiązało się z wizytą w konsulacie, opłatą i oczekiwaniem przez kilka dni roboczych. Zmiana ta stanowi dogodny moment, aby lepiej zrozumieć chińskie realia biznesowe i przygotować się do efektywnej współpracy z partnerami z Chin.
Jakie systemy płatności i komunikatory są najpopularniejsze?
Do kontaktów osobistych i biznesowych warto założyć konto na chińskim Wechat. Docelowo dla posiadaczy chińskich kont bankowych, za pomocą Wechat można przesłać pieniądze i zakupić bilety. Jednak obecnie za pośrednictwem Wechat osoby bez konta bankowego w ChRL nie mogą dokonywać płatności.
Właśnie z tego powodu codzienność w Chinach ułatwia Alipay, multi-aplikacja z wieloma funkcjonalnościami. Dzięki niej można zapłacić za różne usługi, w tym np. zamówić taksówkę, zakupić bilety na pociągi czy wykonać codzienne płatności. Pod Alipay można podłączyć europejskie karty debetowe i kredytowe. Wiele drobnych płatności w sklepach dokonuje się przez skanowanie kodów QR, a Alipay umożliwia nam płacenie w ten sposób.