Bruksela prowadzi szereg działań mających na celu monitorowanie importu wybranych chemikaliów przemysłowych. Z kolei polska branża chemiczna biorąc przykład z Niemiec czy Włoch, powinna intensywniej bronić swych interesów na poziomie unijnym w celu ograniczania nie zawsze uczciwej konkurencji ze strony firm azjatyckich.
Wyroby z Chin na celowniku KE
Pod koniec marca br. Komisja Europejska rozpoczęła monitorowanie skali przywozu etylenu, amoniaku i produktów pochodnych, które są wykorzystywane głównie do produkcji nawozów, ale posiadają też szereg innych zastosowań przemysłowych. Jeśli stwierdzi, że gwałtowny wzrost importu wyrządza szkodę przemysłowi UE, możliwe są działania w celu wyrównania szans europejskich przedsiębiorców, jak nałożenie wyższych ceł. Wzrost udziału chińskich produktów chemicznych w UE może być związany z mniejszym popytem w Państwie Środka i na innych rynkach. Dlatego przedsiębiorstwa z Chin zbywają swe produkty po zaniżonych cenach.
Kiedyś niemieckie i chińskie firmy z branży chemicznej były wobec siebie komplementarne. Obecnie coraz częściej ze sobą konkurują. Sektor chemiczny, będący jedną z pereł niemieckiego przemysłu, wciąż odgrywa kluczową rolę w przemyśle unijnym. Jest to bowiem branża podstawowa, stanowiąca punkt wyjścia dla rozwoju wielu innych gałęzi gospodarki.
Czytaj więcej
Eksport wieprzowiny znad Wisły do Chin jest obecnie niemożliwy, podobnie jak drobiu i wołowiny. M...
To nie koniec działań KE wobec produktów chemicznych z Chin. Komisja wszczęła postępowanie antydumpingowe dotyczące importu kwasu adypinowego, istotnego przy produkcji tworzyw sztucznych (poliuretanów). Skarżącymi są w tym przypadku niemiecka firma Lanxess i włoska Radici Chimica, powołujące się na zakłócenia spowodowane chińskim wwozem w tym segmencie rynku chemicznego. Warto przy tym przytoczyć dane. W 2024 r. Chiny wyeksportowały do UE 111,8 tys. ton kwasu adypinowego, a więc o 10,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Niemiecki gigant chemiczny BASF zapowiedział zakończenie produkcji kwasu adypinowego w Ludwigshafen jeszcze w tym roku z powodu zmian rynkowych.