Na wniosek klienta biuro obsługi klienta BIK przygotowuje specjalne raporty. Aby je otrzymać, należy wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, a następnie złożyć go w biurze obsługi klienta. Taka informacja przydatna jest zwłaszcza przed złożeniem wniosku w banku o pożyczkę, bo może zapobiec przykrym niespodziankom.
Warto wiedzieć, że raz na sześć miesięcy każdy może bezpłatnie sprawdzić, jakie informacje o nim znajdują się w BIK. Wypełniony wniosek można złożyć w biurze obsługi lub wysłać listem poleconym. Analogicznie gotowy raport można odebrać osobiście lub otrzymać listem poleconym.
W niektórych bankach istnieje też możliwość pobrania online raportu zawierającego własną historię kredytową poprzez internetowe konto bankowe (aktualnie mogą z tej opcji korzystać użytkownicy kont internetowych iPKO, Inteligo oraz Meritum Bank).
Biuro Informacji Kredytowej jest często błędnie określane mianem „czarnej listy dłużników". Tymczasem do tej bazy trafiają z banków informacje o wszystkich kredytobiorcach zarówno w momencie składania wniosku kredytowego, jak również w trakcie realizacji podjętego zobowiązania finansowego. Dodatkowo ok. 90 proc. informacji zgromadzonych w BIK jest pozytywna, czyli dotyczy tych kredytobiorców, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania.
Dlatego też sam fakt, że nasze dane są w bazie, nie ma nic wspólnego z wpisaniem na listę dłużników. Jeśli spłacamy kredyt prawidłowo, informacja o rzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań również pojawia się w BIK, tworząc tym samym naszą osobistą historię kredytową i może pomóc w otrzymaniu kredytu.