Ranking szanghajski: wiemy, jak wypadły polskie uczelnie

Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii „fizyka”, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się w przedziale miejsc 101-150 w dziedzinie weterynarii - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Publikacja: 28.07.2022 13:02

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju - z około 20 tys. uniwersytetów badawczych na świecie wybiera tylko te, które wśród swoich absolwentów lub pracowników mają laureatów nagrody Nobla lub Medalu Fieldsa, a ich pracownicy mogą się pochwalić wysoką liczbą publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science" oraz cytowań. Uwzględnia się także wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Autorzy rankingu podają dokładne miejsca uczelni tylko w przypadku pierwszej setki. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Jak podaje resort edukacji i nauki, Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii „fizyka”, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się w przedziale miejsc 101-150 w dziedzinie weterynarii.

W edycji 2022 Polska zajęła także wysoką pozycję w kategorii „matematyka” – Uniwersytet Warszawski uplasował się w przedziale miejsc 101-150, a Uniwersytet Jagielloński – 151-200.

Prestiżowe miejsca zajęły też Politechnika Warszawska (nauka o przyrządach i technologii, miejsce 101-150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza (metalurgia, miejsce 151-200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101-150) i Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101-150) - podaje MEiN.

W pierwszej dziesiątce szkół wyższych na świecie znalazło się aż osiem uczelni z USA, w tym zwycięzca zestawienia - Harvard.