Barbara Nowacka: jedna godzina religii w tygodniu wystarczy

– Szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej – powiedziała na antenie TVP Info minister edukacji narodowej Barbara Nowacka. Przyznała, że jest zwolenniczką zredukowania lekcji religii do jednej godziny w tygodniu.

Publikacja: 09.05.2024 12:46

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Foto: PAP/Piotr Nowak

Minister była pytana w publicznej telewizji m.in. o lektury, których znajomość jest konieczna na tegoroczną maturę.  Jak wyjaśniła, odchudzenie podstawy programowej od września 2024 r. o 20 proc. nie przełoży się „z wiadomych powodów” trwające egzaminy maturalne.

- A naprawdę duża reforma wejdzie od 2026 roku. Teraz jest to po prostu kosmetyka, ale jest niezbędna, ponieważ nasi poprzednicy, reformą edukacji i zamknięciem gimnazjów, spowodowali potworne przeciążenie uczniów podstawą programową – wyjaśniła. 

Nauczanie języka polskiego i religii — jakie zmiany 

Nowacka powiedziała, że jak docelowo ma wyglądać nauka języka polskiego. 

- Miałaby polegać na tym, i to proponują nauczyciele poloniści, żebyśmy odeszli od tak zwanego literaturoznawstwa, a bardziej uczyli języka polskiego z rozumieniem kontekstów, ale niekoniecznie z taką liczbą odwołań i kontekstów do rozumienia samej literatury, w sensie przebiegu historii, opowieści, a więcej kojarzenia – zapowiedziała szefowa MEN.

Potwierdziła również, że w kolejnym roku szkolnym oceny z religii  i etyki nie będą już wliczane do średniej, a ponadto wejdzie możliwość łączenia grup międzyklasowych na lekcje z tych przedmiotów. Obecnie szkoła ma obowiązek wpisać w plan zajęcia z religii lub etyki, jeśli w danej klasie zgłosi się na nie więcej niż siedem osób. Po zmianach będzie można te mniejsze grupy połączyć w jedną większą.  

- Zmiany te ułatwią tworzenie planów zajęć i pozwolą nam walczyć z dwuzmianowością w szkołach — uważa minister edukacji. Jej zdaniem  zredukowanie liczby lekcji religii jest „rozwiązaniem najlepszym, najbardziej efektywnym i wyczekiwanym społecznie”.

Czytaj więcej

Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach

Zapytana, ile lekcji religii w tygodniu powinno być w planie, szefowa MEN odpowiedziała: „Jestem przywiązana do idei zredukowania lekcji religii do jednej godziny w tygodniu”.

- Szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji w znaczeniu religijnym. Jest szeroki wybór szkół - są także te niepubliczne. W moim ministerstwie nie ma znaczenia kto prowadzi szkołę - pytanie brzmi, czy zasługuje na finansowanie — powiedziała minister edukacji.

Przyznała jednak, że zmniejszenie liczby lekcji religii jest dyskutowane w koalicji rządowej,  prowadzone są również rozmowy ze „wszystkimi stronami zainteresowanymi tą sprawą”. 

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt