Artefakty, wśród których były gliniane tabliczki, zostały przekazane przez ministra kultury Mohammeda Murtadę ambasadorowi Iraku w Libanie podczas ceremonii w Muzeum Narodowym w Bejrucie.

Ostatnio eksponaty były przechowywane w prywatnym muzeum Nabu w północnym Libanie. Murtada przekazał, że libańska komisja badała sprawę przedmiotów od 2018 r. W raporcie komisji szczegóły na temat pochodzenia artefaktów nie zostały podane.

- Świętujemy przekazanie 337 eksponatów z różnych epok cywilizacji w Mezopotamii - powiedział ambasador Iraku w Libanie Haider Shyaa Al-Barrak. Nie zdradzając szczegółów zaznaczył, że nie jest to ostatni zwrot takich przedmiotów.

Agencja AP, która informuje o sprawie, przypomina, że wiele zabytków Iraku zostało splądrowanych w okresie destabilizacji kraju, głównie po inwazji koalicji sił międzynarodowych pod przywództwem USA, w wyniku której obalony został Saddam Husajn.

Irackie władze podejmują wysiłki na rzecz odzyskania zabytków, z powodu braku funduszy stanowiska archeologiczne w Iraku pozostają zaniedbane. Jak informowały władze, od 2016 r. do muzeów zwrócono co najmniej pół tuzina transportów antyków i dokumentów.