Naruszono prywatność premiera Morawieckiego ujawniając adopcję dzieci

Ujawnienie bez zgody rodziców adopcji ich dzieci jest drastycznym złamaniem prawa – mówią zgodnie prawnicy.

Aktualizacja: 13.05.2019 06:16 Publikacja: 12.05.2019 18:41

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Shutterstock

Nie usprawiedliwi podawania tak prywatnych informacji fakt, że chodzi o osobę publiczną, tym bardziej że dotyczą one małoletnich dzieci.

„Super Express" poinformował na pierwszej stronie, że premier Mateusz Morawiecki adoptował dwoje ze swoich dzieci, co ujawnił jego były współpracownik z banku w książce, która właśnie trafia na rynek. Tabloid spekuluje też, czy kilkuletnie obecnie dzieci o tym wiedziały.

Czytaj też:

Jak Mateusz Morawiecki z ofiary stał się sprawcą

Celebryci też mają prawo do prywatności

Rzecz niespotykana

– Przy założeniu, że ani premier, ani nikt z bliskich mu osób nie wyraził zgody na ujawnienie tej informacji, zarówno gazeta, tj. wydawca, jak i redaktor oraz autor tekstu ponoszą prawną odpowiedzialność. Autor książki i jej wydawca także. Art. 14 ust. 6 prawa prasowego mówi wyraźnie, że podjęcie tematu prywatnego może nastąpić tylko wtedy, gdy wiąże się z działalnością publiczną danej osoby. Nie mam wątpliwości, że kwestia tak osobista, a przede wszystkim dotycząca dzieci, nie ma żadnego związku z działalnością pana premiera – mówi adwokat Maciej Ślusarek.

– Oczywiście taka funkcja wymaga grubej skóry i prywatność ją pełniącego chroniona jest najsłabiej. Ale i tak w stosunku do premiera jest to duże, a w stosunku do dzieci dramatyczne naruszenie – dodaje.

– Jeżeli opis książki jest ścisły, to mamy przypadek wyjątkowego medialnego barbarzyństwa, które dotyka przede wszystkim dzieci pana premiera. Nie budzi wątpliwości, że kwestia adopcji to sfera najgłębszej prywatności, której bez zgody wszystkich zainteresowanych nie wolno dotykać, ujawniać czy komentować – mówi adwokat Dariusz Pluta. – Jest to działanie rażąco bezprawne, stanowiące w istocie akt psychicznej przemocy wykonany wobec dzieci, które my, dorośli, mamy co najmniej moralny obowiązek chronić i zawsze działać na rzecz ich dobra.

Zła wola

– W moim przekonaniu jest to bezprawne naruszenie tajemnicy przysposobienia, chronione w ramach dóbr osobistych, takich jak prawo do prywatności, życia rodzinnego i ochrony miru domowego w szerokim sensie – mówi prof. Maciej Gutowski, adwokat. – To sprawa poważna, ponieważ w tym przypadku ujawnienie tajemnicy przysposobienia wbrew woli rodziny, publiczne, jest nacechowane wyjątkowo złą wolą kolportowania taniej sensacji i może być bardzo bolesne dla niepełnoletnich dzieci. Dlatego sądzę, że w tej sprawie obok przeprosin powinno zostać zasądzone bardzo wysokie i odczuwalne zadośćuczynienie.

– Takie informacje nie powinny być przedmiotem dyskusji w mediach – nie ma różnicy między dziećmi naturalnymi i przysposobionymi – i nie ma powodu ich upubliczniania – ocenia Anisa Gnacikowska, adwokat zajmująca się prawem rodzinnym. – Są zaś wrażliwe dla rodziny, w szczególności dla dzieci, i tylko one mogą decydować o ich ujawnieniu i o tym, kiedy to uczynią. Publikacja brutalnie ingeruje w ich prywatne życie, wciąga w nie szkołę i obcych ludzi. Brak mi słów – dodaje.

Nieco liberalniej na sprawę patrzy adwokat Jerzy Naumann.

– Z faktu, że dziecko biologiczne od adoptowanego się nie różni, wynika, iż nie jest to jakaś supertajemnica, tym bardziej że chodzi o osobę publiczną i generalny trend rozprawiania w mediach niemal o wszystkim. Ale z naruszeniem prywatności dzieci jest problem.

– Absolutnie bronię redaktora naczelnego, gdyż postąpił właściwie – mówi Zbigniew Benbenek, właściciel grupy wydającej „Super Express". – Wiemy, że dzieci premiera były przez niego wcześniej poinformowane, iż są adoptowane, a dwa lata temu w „Gazecie Wyborczej" w tekście opisującym działalność zawodową Mateusza Morawieckiego była jednozdaniowa, częściowo błędna, informacja, że ma on „czwórkę dzieci, w tym jedno adoptowane".

Sam premier Mateusz Morawiecki tak skomentował okładkę „SE": – Kochamy nasze dzieci i jesteśmy z nich dumni (...) Staramy się z żoną normalnie żyć (...) dziękuję wszystkim za słowa wsparcia.

Prawo europejskie, konstytucja i k.c.

Prywatność, także osób publicznych, gwarantuje wiele aktów: – Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia (art. 8 europejskiej konwencji praw człowieka). – Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP). – Prywatność zaliczana jest także do dóbr osobistych człowieka, chronionych na podstawie kodeksu cywilnego (art. 23–24).

ockquote>

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału