Przemysław Czarnek pozwany za wypowiedzi o ideologii LGBT przez wykładowcę prawa z UW

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko nowemu ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi. Powództwo wytoczył prof. Jakub Urbanik, wykładowca na wydziale prawa UW, który poczuł się obrażony wypowiedzią Czarnka o ideologii LGBT.

Aktualizacja: 16.10.2020 12:14 Publikacja: 16.10.2020 10:53

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Przemysław Czarnek czeka na zaprzysiężenie na nowego ministra połączonych resortów edukacji i nauki. Od 1 października też zatrudniony jako profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowca na tamtejszym wydziale prawa.

Prof. Jakub Urbanik także jest wykładowcą na wydziale prawa, tyle że na Uniwersytecie Warszawskim. Jest też osobą nieheteronormatywną i aktywnie  działa na rzecz ochrony praw osób LGBT+.

Uznał za naruszenie swoich dóbr osobistych wypowiedzi Czarnka z 13 czerwca w TVP Info oraz z 3 sierpnia na antenie Radia Maryja:

„Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją"

„Nie ma wątpliwości, że cała ta ideologia LGBT wyrastająca z neomarksizmu (a ten z marksizmu) pochodzi z tego samego korzenia, co niemiecki narodowy socjalizm hitlerowski, który jest odpowiedzialny za wszelkie zło II wojny światowej, zniszczenie Warszawy i zamordowanie powstańców."

- Nikt nie może posługiwać się takim językiem. Zwłaszcza zaś nauczyciel akademicki, bo jego podstawowym obowiązkiem jest chronienie swych studentów. Nie wolno mu nikogo wykluczać - podkreśla prof. Urbanik. -  Prawa społeczności homoseksualnej i transpłciowej wchodzą do świadomości społecznej. Mamy te same prawa, z tej samej Konstytucji wynikające. To jedyna nadzieja w tej sprawie - dodaje.

-  Naruszenie dóbr osobistych powoda miało charakter bezprawny, było zawinione i stało w rażącej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Wypowiedzi p. Czarnka, sformułowane w pełni świadomie i z określonym, politycznym celem, naruszają dobra powoda w szczególności w ten sposób, że uderzają w jego godność, wykluczają go ze wspólnoty, antagonizują przeciwko niemu cześć społeczeństwa, obniżają poczucie akceptacji oraz wzbudzają uzasadniony lęk i poczucie zagrożenia - czytamy w komunikacie nadesłanym przez Inicjatywę #WolneSądy. Jej aktywiści: adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz, sporządzili pozew  imieniu Jakuba Urbanika.

Wykładowca UW domaga się opublikowania przeprosin m.in. na antenie TVP i TVN oraz w dwóch ogólnopolskich dziennikach, a także zapłaty 20.000 PLN na cel społeczny, tj. na rzecz Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Jako świadkowie zostali powołani w pozwie m.in. profesorowie prawa, antropolodzy kulturowi, profesor - historyk idei i więzień obozu w Auschwitz-Birkenau. Do pozwu została także załączona opinia językoznawcza, która wypowiedzi Przemysława Czarnka  charakteryzuje jako homofobiczne, jednoznacznie wykluczające i dyskryminujące, a także  wprowadzające odbiorców w błąd poprzez przedstawienie zagadnień dotyczących seksualności człowieka niezgodnie z normami naukowymi.

Prof. Przemysław Czarnek odniósł się już do zarzutów prof. Urbanika:

- Nie znam, nigdy nie widziałem i nigdy nie miałem przyjemności poznać pana Urbanika, więc nie bardzo rozumiem, o co mu chodzi - powiedział portalowi wPolityce.pl. - Nie mogę tego już słuchać. Sto razy wyjaśniałem, o co mi chodziło w TVP Info, więc nie ma sensu tego wyjaśniać po raz sto pierwszy. Jeżeli ktoś dalej nie rozumie, to jest jego sprawa - dodał.

Przemysław Czarnek czeka na zaprzysiężenie na nowego ministra połączonych resortów edukacji i nauki. Od 1 października też zatrudniony jako profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowca na tamtejszym wydziale prawa.

Prof. Jakub Urbanik także jest wykładowcą na wydziale prawa, tyle że na Uniwersytecie Warszawskim. Jest też osobą nieheteronormatywną i aktywnie  działa na rzecz ochrony praw osób LGBT+.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?