Małoletnia Magdalena Ż. i jej matka Grażyna Ż. wystąpiły do sądu o zasądzenie od firmy ubezpieczeniowej zadośćuczynienia za śmierć ich 19-letniego brata i syna Pawła Ż. (imiona fikcyjne). Od firmy, gdzie ubezpieczone było auto, w którym zginął młody mężczyzna, córka i matka domagały się odpowiednio 80 tys. i 120 tys. Jako podstawę swojego pozwu podały art. 24 kodeksu cywilnego, regulujący kwestię dóbr osobistych.
Zdarzenie ze słupem
Do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł Paweł Ż. doszło 3 maja 1997 roku. Tego dnia 19-latek bawił się ze znajomymi na dyskotece. Cała grupa spożywała wspólnie alkohol. Młodzi ludzie postanowili zmienić miejsce zabawy na inną dyskotekę. Maciej Z. zabrał całą grupę do swojego auta. Paweł wraz z innym znajomym zajęli miejsca w bagażniku, gdyż wszystkie miejsca przeznaczone dla pasażerów były zajęte.
Maciej Z. prowadził samochód bardzo niepewnie, skręcał na lewy pas, jeździł po poboczu. W pewnym momencie zdecydował się wyprzedzać inne auto na zakręcie. Zjechał z lewego pasa unikając czołowego zderzenia z nadjeżdżającym pojazdem, ale w wyniku gwałtownych ruchów uderzył w słup trakcji tramwajowej, przełamując auto na pół.
Paweł zginął na miejscu. Przed śmiercią pomagał matce w prowadzeniu domu, opiekował się 2-letnią siostrą, robiły zakupy. Robił to, ponieważ jego ojciec miał problem z alkoholem. Jego śmierć okazała się wielkim wstrząsem dla matki. Grażyna Ż. była rozbita emocjonalnie, brała leki uspokajające. Taki stan trwał dwa lata.
Przyczynienie się zmarłego
W oparciu o taki stan faktyczny Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że powództwo jest częściowe uzasadnione, bowiem śmierć Pawła spowodowała u matki i siostry krzywdę, a więc szkodę niemajątkową wywołaną naruszeniem ich dobra osobistego, polegającą na fizycznych dolegliwościach i psychicznych cierpieniach. Sąd ten wskazał na kompensacyjny charakter majątkowej udzielanej pokrzywdzonym, a ponadto przedstawił wypracowane w doktrynie i orzecznictwie kryteria, które powinny być uwzględnione przy ocenie rozmiaru krzywdy, takie jak m.in.: dramatyzm doznań osoby bliskiej, poczucie osamotnienia i pustki, czy cierpienie moralne i wstrząs psychiczny wywołany śmiercią osoby najbliższej.