CV wysłane na nabór do pracy w urzędzie to prywatny dokument pod ochroną

CV kandydata na stanowisko w administracji nie jest informacją publiczną.

Aktualizacja: 08.02.2017 07:27 Publikacja: 08.02.2017 06:35

CV wysłane na nabór do pracy w urzędzie to prywatny dokument pod ochroną

Foto: Adobe Stock

Dlatego skarga Katarzyny J. (dane zmienione) okazała się nieskuteczna. Była jedną z osób, które wzięły udział w naborze na stanowisko dyrektora biura prasowego w Urzędzie Miasta Gorzów Wielkopolski. Gdy zajął je kontrkandydat, wystąpiła o udostępnienie CV wszystkich kandydatów biorących udział w naborze. Interesowało ją zwłaszcza CV zwycięzcy konkursu oraz jego list motywacyjny, podanie oraz inne złożone przez niego dokumenty.

Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych informacje o kandydatach, którzy zgłosili się na stanowisko urzędnicze, są informacją publiczną w zakresie objętym wymaganiami związanymi z tym stanowiskiem. Prezydent miasta odpowiedział, że chociaż część dokumentów złożonych przez kandydatów ma charakter dokumentów urzędowych, to jako dotyczące danych osobowych nie są informacjami publicznymi. Chodzi m.in. o CV, list motywacyjny, oświadczenie o niekaralności, kserokopie dyplomu wyższej uczelni i świadectw pracy, oświadczenie o stanie zdrowia, miejsce zamieszkania, stan cywilny i inne. Artykuł 5 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej wyłącza ochronę tylko tych informacji, które mają ścisły związek z pełnieniem funkcji publicznej.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim Katarzyna J. przekonywała, że CV, jak i inne dokumenty związane z naborem na stanowisko kierownicze stanowią informację publiczną. Tylko porównanie dokumentów składanych przez kandydatów w toku naboru może dać obiektywną ocenę ich kwalifikacji do zajęcia znaczącego stanowiska urzędniczego.

Sąd stwierdził, że informacją publiczną są wszelkiego rodzaju dokumenty urzędowe organu, powstałe w związku z prowadzeniem konkretnych spraw. Taką informacją nie są natomiast dokumenty prywatne, które podmiot prywatny kieruje do organu administracji publicznej – podkreślił WSA, oddalając skargę.

– Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie może być środkiem do wykorzystywania jej w celu występowania z wnioskiem o udzielenie każdej informacji. Obejmuje dostęp tylko do informacji publicznej, a nie publiczny dostęp do wszelkich informacji – stwierdził sąd.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku