Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą prawo do azylu? Rzecznik Praw Obywatelskich krytycznie

Ustawa pozwalająca na czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do azylu, według nieoficjalnych informacji, zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje o zmiany w projekcie.

Publikacja: 21.03.2025 12:43

Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą prawo do azylu? Rzecznik Praw Obywatelskich krytycznie

Warszawa, 18.03.2025. Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów

Foto: Leszek Szymański/PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do nieoficjalnych doniesień, wedle których prezydent Andrzej Duda planuje podpisanie ustawy ograniczającej prawo do azylu. Przesłał prezydentowi opinię, wskazującą na prawdopodobną niezgodność ustawy z polską konstytucją oraz prawem międzynarodowym. 

Czytaj więcej

Donald Tusk apelował do Andrzeja Dudy. Co dalej z kontrowersyjną ustawą?

„Po uchwaleniu nowelizacji przez Senat, RPO przekazuje opinię do ustawy Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Rzecznik zaznacza przy tym, że ustawa budzi zasadnicze zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją RP, jak również prawem międzynarodowym” – czytamy w komunikacie Biura RPO.

Andrzej Duda podpisze ustawę o prawie do azylu? Pokłosie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Jak zaznacza RPO Marcin Wiącek, „prawo cudzoziemców do ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski jest prawem człowieka o randze konstytucyjnej”. Powołuje się przy tym na art. 56 ust. 2 konstytucji, wedle którego cudzoziemcowi poszukującemu w Polsce ochrony przed prześladowaniami może być przyznany status uchodźcy, w zgodzie z wiążącymi kraj umowami międzynarodowymi. Do tych umów należą m.in. Konwencja Genewska o statusie uchodźców, Protokół dotyczący statusu uchodźców, Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Konwencja o prawach dziecka, Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, czy też Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. RPO mówi także o unijnych regulacjach, w tym o Karcie Praw Podstawowych oraz Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił ustawę ograniczającą prawo do azylu

„Projekt stanowi kontynuację działań prawodawczych zapoczątkowanych w 2021 r. Opierają się na założeniu, że uniemożliwienie cudzoziemcom dostępu do ochrony międzynarodowej przyczyni się do rozwiązania kryzysu na granicy. Całkowite pozbawienie cudzoziemców takiego dostępu jest jednak niezgodne z Konstytucją RP oraz międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka” – stwierdza RPO.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy