Boks olimpijski z powodu pandemii przeżywa trudne czasy. W ubiegłym roku odwołano kwalifikacje do igrzysk w Tokio, z tych samych przyczyn nie doszedł do skutku olimpijski turniej, więc tym bardziej rośnie znaczenie takich imprez, jak Suzuki Boxing Night, organizowanych wspólnie z Polskim Związkiem Bokserskim.

Sobotnia, czwarta już edycja tej imprezy zapowiada się szczególnie okazale, bo znakomity skład przywiozą do Lublina Rosjanie. Na czele rosyjskiego zespołu są dwaj aktualni mistrzowie świata z Sankt Petersburga (2019), Gleb Bakszi (75 kg) i Muslim Gadżimagomiedow (91 kg), poważni kandydaci do olimpijskich laurów. Oprócz Rosjan będą też Litwini, Czesi, Jordańczycy i Estończyk, oraz reprezentanci Polski, z Damianem Durkaczem, naszą nadzieją na igrzyska w Tokio.

21- letni Durkacz, aktualny mistrz Polski w wadze 63 kg ma za sobą jedną wygraną walkę w przerwanych z powodu pandemii ubiegłorocznych kwalifikacjach w Londynie i od awansu na igrzyska dzieli go tylko jedno zwycięstwo. Kwalifikacje dla Europy mają być dokończone pod koniec kwietnia.

W Lublinie pięściarz z Knurowa zmierzy się z wicemistrzem Rosji, Aleksiejem Mazurem i to może być jeden z najciekawszych pojedynków tej gali. Walczący z odwrotnej pozycji Mazur ma sobą starty w World Boxing Super Series, ma też na koncie wygraną z Durkaczem, ale w najbliższą sobotę, to nie on będzie faworytem.Z polskich kadrowiczów zobaczymy też Pawła Bracha i Jarosława Iwanowa (obaj 57 kg), Mateusza Goińskiego (75 kg), Daniela Adamca (81 kg), Tomasza Niedźwiedzkiego (91 kg), oraz dwukrotnego mistrza Polski najcięższej kategorii (+91 kg), 22 -letniego Oskara Safariana, kolegę klubowego Durkacza.Gościem honorowym Suzuki Boxing Night IV będzie nowo wybrany prezydent AIBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego), Rosjanin Umar Kremlew.

Transmisja w TVP Sport. Sobota 18.45.

Program Suzuki Boxing Night IV

57 kg: Paweł Brach (Polska) -  Edgaras Skurdelis (Litwa)

57 kg: Jarosław Iwanow (Polska) -  Dimitri Szipowski (Rosja)

63 kg: Damian Durkacz – Aleksiej Mazur (Rosja)

63 kg: Gabił Mamiedow (Rosja) - Petr Nowak (Czechy)

75 kg: Mateusz Goiński (Polska) -  Milos Bartl (Czechy) 

75 kg: Gleb Bakshi (Rosja) - Vitautas Balsis (Litwa) 

81 kg: Daniel Adamiec (Polska) -  Stiven Aas (Estonia) 

91 kg: Muslim Gadzimagomiedow (Rosja) - Hussein Iashaish Hussein Ashaish (Jordania)

91 kg: Tomasz Niedźwiecki (Polska) - Tadas Tomasauskas (Litwa) 

+ 91 kg: Iwan Weriasow (Rosja) -  Ahmad Suleiman Abdulraheem Alteimat (Jordania)

+ 91 kg: Oskar Safarian (Polska) - Martin Pinc (Czechy)