Według rolniczych związków zawodowych cena skupu trzody chlewnej kształtuje się na poziomie 2,8-3,0 zł/kg. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tygodniu od 14 do 20 stycznia za trzodę chlewną średnio płacono 3,47 zł/kg, czyli o 9,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
W proteście wzięli udział rolnicy związani ze związkiem zawodowym rolników "Solidarność" oraz Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Związkiem Zawodowym Rolników Ekologicznych.
Demonstracja rozpoczęła się przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa. Rolnicy domagali się spotkania z ministrem Markiem Sawickim - ten jednak w tym czasie przebywał w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa. Do zebranych nie wyszedł też żaden inny przedstawiciel resortu. Rolnicy złożyli więc swoją petycję, adresowaną do ministra rolnictwa, w biurze podawczym resortu.
Następnie rolnicy przeszli przed Kancelarię Premiera, gdzie pięcioosobowa delegacja protestujących spotkała się z wiceministrem rolnictwa Arturem Ławniczakiem. Protestujący również tu zostawili petycję, tym razem skierowaną do premiera Donalda Tuska, w której domagają się poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej. Związkowcy przekazali też projekt ustawy, który ogranicza działalność wielkoprzemysłowych ferm trzody.
Wiceminister Ławniczak zapewnił protestujących, że resort ma pełną wolę systemowego rozwiązania problemów całego rolnictwa, nie tylko związanych z trzodą chlewną. Ustalono, że rozmowy na temat poprawy sytuacji rolnictwa rozpoczną się w przyszłym tygodniu.