System kaucyjny – odliczanie do 2025 roku rozpoczęło się

Sklepy które, po uruchomieniu systemu kaucyjnego będą musiały odbierać zużyte opakowania od konsumentów już teraz muszą zacząć planować rozmieszczenie infrastruktury do zbiórki takich opakowań, w tym jej zgodność z przepisami budowlanymi, przestrzennymi, BHP i ewentualnie niezbędnymi zezwoleniami środowiskowymi.

Publikacja: 29.12.2023 02:00

System kaucyjny – odliczanie do 2025 roku rozpoczęło się

Foto: Adobe Stock

Europa mierzy się z bardzo poważnymi problemami w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Corocznie, na terenie Unii Europejskiej wytwarza się ponad 2,2 miliarda ton. Ponad ¼ z nich, to odpady komunalne (27 proc.), czyli codzienne odpady zbierane i przetwarzane przez gminy, z gospodarstw domowych, w tym odpady opakowaniowe. Co do zasady, ilość odpadów i sposób gospodarowania nimi znacznie się różnią w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Niewątpliwie następuje zmiana w kierunku zwiększenia recyklingu i zmniejszenia składowania odpadów. Jak wynika z analiz, bogatsze państwa zwykle produkują więcej odpadów na mieszkańca, ale lepiej tymi odpadami zarządzają.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego