Politycy odpowiadają na postulaty biznesu

Uproszczenie systemu podatkowego, stabilność prawa, dialog przy stanowieniu nowych ustaw – to oczekiwania przedsiębiorców. Co na to rząd i opozycja?

Publikacja: 26.07.2023 03:00

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent RP Andrzej Duda w Woli Karczewskiej

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent RP Andrzej Duda w Woli Karczewskiej

Foto: PAP/Rafał Guz

Już w najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda może ogłosić termin wyborów do Sejmu i Senatu, co na dobre rozpocznie kampanię. Z naszych rozmów z politykami różnych sił wynika, że kwestie gospodarcze będą jednymi z ważniejszych. Pytamy ich o zbiór postulatów przedsiębiorców, opisanych we wtorkowej „Rzeczpospolitej”. Wniosek? Odbiór tych pomysłów jest co do zasady pozytywny, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. A emocjonalna kampania – która będzie dotyczyć gospodarki i kosztów oraz jakości życia – niekoniecznie będzie sprzyjać rozmowie o szczegółach.

Rzeczpospolita

Uprościć prawo

Dla opozycji punkty wspólne to stabilność prawa i systemu podatkowego. – Polska 2050 przedstawiła już 10 punktów dla przedsiębiorców. Wynika z nich potrzeba stabilizacji prawa pod kątem otoczenia gospodarczego. Po wyborach wprowadzimy stabilne prawo, prosty i jednolity system podatkowy, konkurencyjny wobec krajów ościennych. Chcemy zapewnić przedsiębiorcom jak najlepsze możliwości konkurowania na coraz trudniejszych rynkach. Pod tym względem ich postulaty, o których pisze „Rzeczpospolita”, są zbieżne z naszymi – mówi nam Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 Szymona Hołowni.

Oczekiwania biznesu
Dziesięć głównych postulatów

1. Stabilne, przejrzyste prawo Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG, AmCham
2. Sprawiedliwy, zrozumiały i prosty system podatkowy Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP BCC, FPP, KIG, AmCham
3. Rynek pracy i edukacja Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG, AmCham
4. Prowadzenie rozsądnej polityki migracyjnej Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG, AmCham
5. Wzmocnienie integracji Polski z Unią Europejską PRB, BCC, KIG, FPP, Lewiatan
6. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności ZPP, Lewiatan, ZRP
7. Przyspieszenie transformacji energetycznej Lewiatan, PRB, AmCham
8. Autentyczny dialog społeczny Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG
9. Wzmocnienie konkurencyjności firm i ich promocja BCC, FPP, KIG
10. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych BCC, FPP, KIG.

Co dalej? – Chcemy m.in. wprowadzić moratorium na wzrost najważniejszych podatków PIT, CIT i VAT na trzy lata, a także wprowadzić zasadę, że przedsiębiorcy będą płacić VAT jedynie od zapłaconej faktury. ZUS będzie też pokrywać koszty zwolnienia lekarskiego pracownika od pierwszego dnia zwolnienia – wylicza Hennig-Kloska.

O postulaty przedsiębiorców pytamy też przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. – Cieszy mnie, że postulaty organizacji przedsiębiorców w zasadzie w całości znajdują się już w naszym programie. Stabilne prawo, proste podatki i środki z UE, dzięki którym zapewnimy tanią i zieloną energię dla firm, zapowiedzieliśmy już w styczniu 2022 r. na kongresie „Odporna Polska” – mówi nam wiceszefowa PO Izabela Leszczyna. – Z kolei silna pozycja Polski w zintegrowanej Unii, dzięki dobrej współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi, to nasz priorytet od zawsze – dodaje.

Czytaj więcej

Dziesięć postulatów biznesu na wybory

Rozmawiamy też o dialogu społecznym, o którym mówią przedsiębiorcy. – Dowodem na to, że dialog z pracodawcami i pracownikami jest dla nas kluczowy w procesie stanowienia prawa, jest Rada Dialogu Społecznego, którą w 2015 r. powołał rząd PO–PSL, a PiS zniszczył. Jestem przekonana, że przedsiębiorcy, głosując na Koalicję Obywatelską, mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość – podsumowuje Leszczyna.

Podatkowa zgoda

O stabilności prawa mówi też Lewica. To postulat, który pojawia się u wszystkich rozmówców z opozycji. – Stabilne prawo to coś, co popieramy, jak autentyczny dialog społeczny. Zdaniem Lewicy każdy projekt ustawy powinien przechodzić przez Radę Dialogu Społecznego, która powinna pozyskać więcej kompetencji – mówi nam Dariusz Standerski, szef biura legislacyjnego Lewicy. Jednocześnie, jeśli chodzi o podatki, to np. ustawa o CIT była zmieniana 272 razy i wydano do niej 124 rozporządzenia. Zgadzamy się, że ta karuzela musi się skończyć. Co do kosztów prowadzenia działalności i konkurencyjności firm, to zgoda, ale to kwestia wykorzystania nowych technologii – w tym danych w chmurze, powszechnego i taniego dostępu do zasięgu 5G – oraz wsparcia inwestycji – dodaje Standerski.

Czytaj więcej

Wyborcze podpowiedzi biznesu dla polityków

O propozycje przedsiębiorców pytamy też polityków Konfederacji, ostatnio trzeciej siły politycznej w sondażach. – Jeśli chodzi o propozycje dotyczące systemu podatkowego czy stabilnego prawa, to z nimi trudno się nie zgodzić. Konfederacja to partia, która reprezentuje przedsiębiorców. Nie chcemy inflacji prawa, w programie mamy reformę i uproszczenie podatków. Daleko nam za to do pomysłów dotyczących wzmocnienia integracji Polski z UE. Dalsza centralizacja UE ma wręcz antyprzedsiębiorczy charakter – zastrzega Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. – Co do energetyki, to jesteśmy za inwestycjami w nowoczesną energetykę, ale przeciwko ideologicznemu kształtowaniu miksu energetycznego – dodaje Bosak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj więcej

Reguła fiskalna traci na znaczeniu

PiS o nowym programie

Początek kampanii to również konwencje programowe. Na początku września swoje postulaty ma zaprezentować PiS. Co z pomysłami przedsiębiorców? – Program podatkowy naszych poprzedników to wysokie stawki, niskie dochody, częste kontrole, szara strefa i papierowy PIT. To myśmy obniżyli stawki podatkowe, które dziś efektywnie wynoszą 5,8 proc. PIT, 17,76 proc. CIT i 16,85 proc. VAT, a dzięki uszczelnieniu systemu podwoiliśmy dochody budżetu państwa i niemal całkowicie zlikwidowaliśmy szarą strefę. Kontroli jest wielokrotnie mniej, za czasów Donalda Tuska było to 150 tys. rocznie, a w roku ubiegłym to już tylko 22 tys. rocznie – mówi „Rzeczpospolitej” Artur Soboń, wiceminister finansów. – Przed nami na pewno kolejne narzędzia elektroniczne, które pozwolą przedsiębiorcom na prosty wybór najkorzystniejszej formy rozliczenia, wykorzystywanie obniżonych stawek VAT np. na żywność, czy uzgodnione z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorstw uproszczenia w składce NFZ – dodaje w rozmowie z nami Soboń.

Już w najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda może ogłosić termin wyborów do Sejmu i Senatu, co na dobre rozpocznie kampanię. Z naszych rozmów z politykami różnych sił wynika, że kwestie gospodarcze będą jednymi z ważniejszych. Pytamy ich o zbiór postulatów przedsiębiorców, opisanych we wtorkowej „Rzeczpospolitej”. Wniosek? Odbiór tych pomysłów jest co do zasady pozytywny, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. A emocjonalna kampania – która będzie dotyczyć gospodarki i kosztów oraz jakości życia – niekoniecznie będzie sprzyjać rozmowie o szczegółach.

Pozostało 90% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder