Dziesięć postulatów biznesu na wybory

Stabilne prawo, reforma ZUS, proste podatki – to najważniejsze oczekiwania przedsiębiorców.

Aktualizacja: 25.07.2023 06:21 Publikacja: 25.07.2023 03:00

Dziesięć postulatów biznesu na wybory

Foto: Adobe Stock

Organizacje biznesowe przygotowały przedwyborcze postulaty dla polityków. Niektóre je opublikowały, inne sporządziły specjalnie na prośbę „Rzeczpospolitej”. Na tej podstawie stworzyliśmy listę dziesięciu najważniejszych.

Dziedziną, która najmocniej wymaga naprawy i stanowi główną przeszkodę w biznesie, jest prawo: niestabilne, zagmatwane i zmieniające się jak w kalejdoskopie.

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że organizacje przedstawiły propozycje z wielu dziedzin. Od podatkowych, przez związane z rynkiem pracy, poprawą zdrowia społecznego czy bezpieczeństwem, po edukację, cyfryzację administracji oraz równe traktowanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Czytaj więcej

Wyborcze podpowiedzi biznesu dla polityków

Udawany dialog szkodzi

– Stworzyliśmy je, żeby dać prostą podpowiedź rządzącym i opozycji, a przede wszystkim tym, którzy wygrają jesienne wybory – czego potrzebują przedsiębiorcy. Czy któryś z postulatów jest wybitnie ważny? Nie – one są jak puzzle – jeśli brakuje jednego elementu, nie ma spójnej gospodarki – tłumaczy Bochniarz. – To, czego jednak najbardziej potrzebujemy, co jest bezwzględnie nadrzędne, to przewidywalność, jeśli chodzi o prawo. A jeśli chodzi o państwo, to powrót do demokratycznych reguł gry – dodaje.

Przedsiębiorcy przypominają, że podatki sektorowe osłabiają konkurencyjność, a rząd nie dba o dialog społeczny, bo rzetelnie nie konsultuje zmian legislacyjnych.

– Za niedopuszczalne uważamy uzupełnianie na etapie prac parlamentarnych ustaw z jednej dziedziny regulacjami burzącymi porządek w innych dziedzinach bez zasięgnięcia opinii zainteresowanych – uważa Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP. Dodaje, że przedsiębiorcy oczekują również poszanowania wolności gospodarczej, przywrócenia równowagi makroekonomicznej czy przejrzystych finansów publicznych.

Czytaj więcej

Cezary Szymanek: Gospodarka, głupcze! Politycy muszą zacząć słuchać biznesu

Dbałość o teraz i jutro

Dla biznesu równie ważne jest to, co dzieje się na rynku pracy teraz, jak i to, co zdarzy się w przyszłości. Stąd postulaty aktywizacji zawodowej kobiet i seniorów, wzmocnienia systemu edukacji i ochrony zdrowia. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce zrzeszająca inwestorów z USA zwraca uwagę m.in. na potrzebę rozwoju edukacji cyfrowej i kompetencji matematycznych, technicznych czy językowych. Organizacje postulują także opracowanie i realizowanie mądrej polityki migracyjnej.

– Od decydentów obecnych oraz przyszłych oczekujemy prowadzenia odpowiedzialnej, zrównoważonej polityki gospodarczej, która będzie poprawiała konkurencyjność firm względem zagranicznych podmiotów, a także zachęcała je do ekspansji zagranicznej – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku