Wyborcze podpowiedzi biznesu dla polityków

Postulaty przedsiębiorców, którzy stanowią aż 14 proc. wyborców, dotyczą podatków i stabilności prawa, rynku pracy, edukacji czy zdrowia. Na ich spełnieniu skorzystają wszyscy, nie tylko biznes.

Aktualizacja: 25.07.2023 06:21 Publikacja: 25.07.2023 03:00

Wyborcze podpowiedzi biznesu dla polityków

Foto: Adobe Stock

Będę rozmawiał z rzemieślnikiem, który po 40 latach chce zamknąć piekarnię – mówi Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, sam rzemieślnik z 50-letnim doświadczeniem, ekonomista, prof. SGH.

– Państwo potrzebuje produkcji, usług, pracy. Dlatego ważne jest, by istniały warunki, które nie blokują działalności gospodarczej. Najpoważniejszymi problemami dla mikrofirm są: rosnące koszty, biurokracja i sukcesja. Firmy rodzinne, w tym rzemieślnicze, to prywatna własność, ale dobro narodowe – podkreśla Klimek.

Przy rosnących cenach surowców i mediów kolejnym kosztem jest rosnąca płaca minimalna. – Większość rzemieślników to nie są krezusi – konstatuje.

Stabilne prawo

Większość organizacji biznesowych przygotowała postulaty związane z wyborami. Znajdziemy wśród nich dziedziny, w które politycy nie powinni się wtrącać, oraz takie, które wymagają ich uwagi. Ale na początku każdej z list jest stabilne prawo i prosty, zrozumiały system podatkowy.

– Przedsiębiorcy oczekują od przyszłego rządu stabilności przepisów prawa, rezygnacji z represyjnych sankcji oraz partnerskiej współpracy i silnej integracji z Unią Europejską – mówi Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Jednym z podstawowych postulatów PRB jest przywrócenie praworządności i odzyskanie wiarygodności przez konstytucyjne organy państwa.

Czytaj więcej

Cezary Szymanek: Gospodarka, głupcze! Politycy muszą zacząć słuchać biznesu

Na znaczenie możliwości korzystania z pieniędzy z KPO (co jest związane z przywróceniem praworządności i poprawieniem stosunków Polski z UE) zwraca uwagę Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC. – To jest wielka kwota pieniędzy przeznaczona na modernizację gospodarki, na robotyzację, cyfryzację, przestawienie gospodarki na zielone i nowoczesne tory – wylicza.

Jego zdaniem bez niej firmom z Polski coraz trudniej konkurować na rynku europejskim. BCC, Federacja Przedsiębiorców Polskich i Krajowa Izba Gospodarcze przygotowały „Dekalog przedsiębiorcy”. Przekazały go partiom politycznym, zbierają pod nim podpisy biznesu (jako pod petycją wyborczą).

– Zebraliśmy już ponad 79 tys. podpisów – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Prawo musi być tworzone w ramach dialogu społecznego, z udziałem przedsiębiorców i ich reprezentantów – mówi i dodaje, że potrzebne są systemowe reformy ubezpieczeń społecznych oraz rynku pracy, tak, by zabezpieczyć te dziedziny przed zmianami demograficznymi. – Z tym wiąże się także długofalowa strategia migracyjna nastawiona na zapewnienie na rynku pracy osób o określonych kwalifikacjach i doświadczeniu – zaznacza.

Po pierwsze, nie szkodzić

– Proponujemy, by wszelkie zmiany przepisów o prawach i obowiązkach przedsiębiorców zaczynały obowiązywać raz w roku, konkretnego dnia (np. 1 stycznia), po upływie co najmniej 12-miesięcznego okresu vacatio legis – mówi Jakub Bińkowski z zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja postuluje także reformę systemu podatkowego polegającą na ograniczeniu obciążenia podatkowo-składkowego pracy oraz urealnieniu opodatkowania korporacji. – To pozwoliłoby na zastąpienie CIT-u prostym podatkiem przychodowym –uważa Binkowski i przypomina, że organizacja przedstawiła także propozycje rozwiązań ograniczających negatywny wpływ rosnących kosztów w mikrofirmach.

– Politycy powinni po pierwsze, nie szkodzić. W przededniu wyborów oczekujemy od nich powściągliwości w składaniu i realizacji obietnic, które im mogą dać większe poparcie w nadchodzących wyborach, ale które będą skutkować pogorszeniem sytuacji gospodarczej i społecznej w dłuższym okresie – podkreśla Rafał Dudkiewicz, prezes Pracodawców RP.

Wśród postulatów Pracodawców RP ważne miejsce zajmuje rzetelne stanowienie nowego prawa. Przedstawianie zawsze (nawet w przypadku projektów poselskich) skutków finansowych wprowadzanych regulacji oraz zachowanie takiego vacatio legis, który umożliwi firmom przygotowanie się na zmianę.

Listę postulatów przedstawiły także: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce oraz Konfederacja Lewiatan. Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej tej organizacji, przyznaje, że postulatów jest sporo. – To i przejrzenie systemu podatkowego, by oczyścić go z pozostałości Polskiego Ładu, ale też wzmocnienie edukacji – na każdym etapie życia obywateli – czy rozsądna polityka migracyjna, a także równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy, choćby przez likwidację luki płacowej. Stworzyliśmy je, żeby dać prostą podpowiedź rządzącym i opozycji, a przede wszystkim tym, którzy wygrają jesienne wybory – czego potrzebują przedsiębiorcy.

Oczekiwania biznesu
Dziesięć głównych postulatów

1. Stabilne, przejrzyste prawo Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG, AmCham
2. Sprawiedliwy, zrozumiały i prosty system podatkowy Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP BCC, FPP, KIG, AmCham
3. Rynek pracy i edukacja Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG, AmCham
4. Prowadzenie rozsądnej polityki migracyjnej Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG, AmCham
5. Wzmocnienie integracji Polski z Unią Europejską PRB, BCC, KIG, FPP, Lewiatan
6. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności ZPP, Lewiatan, ZRP
7. Przyspieszenie transformacji energetycznej Lewiatan, PRB, AmCham
8. Autentyczny dialog społeczny Lewiatan, PRB, Pracodawcy RP, ZPP, BCC, FPP, KIG
9. Wzmocnienie konkurencyjności firm i ich promocja BCC, FPP, KIG
10. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych BCC, FPP, KIG. ∑

Będę rozmawiał z rzemieślnikiem, który po 40 latach chce zamknąć piekarnię – mówi Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, sam rzemieślnik z 50-letnim doświadczeniem, ekonomista, prof. SGH.

– Państwo potrzebuje produkcji, usług, pracy. Dlatego ważne jest, by istniały warunki, które nie blokują działalności gospodarczej. Najpoważniejszymi problemami dla mikrofirm są: rosnące koszty, biurokracja i sukcesja. Firmy rodzinne, w tym rzemieślnicze, to prywatna własność, ale dobro narodowe – podkreśla Klimek.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska: Za sprawą AI wszyscy wchodzimy w nową erę
Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?