Wygodniej i taniej wynająć niż kupować

Kierowca, który skorzysta z dopasowanej do potrzeb formy najmu samochodu, ma w stałej opłacie już ujęte wszelkie koszty związane z serwisowaniem, naprawami, likwidacją szkód czy zapewnieniem mobilności. Zyskuje tym samym spokój i pełną kontrolę.

Publikacja: 21.06.2023 03:00

Najem samochodów to odpowiedź na zmieniający się styl życia klientów, którzy chcą czerpać przyjemnoś

Najem samochodów to odpowiedź na zmieniający się styl życia klientów, którzy chcą czerpać przyjemność z jazdy nowym autem, bez stresu o koszty czy ewentualne awarie

Foto: AS photo family/shutterstock

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Financial Services

Mimo że ekonomia współdzielenia wkroczyła do naszej codzienności, to nadal większość z nas nie wyobraża sobie wpuszczenia tej nowinki do niszy, jaką jest swobodne korzystanie z samochodu. Brak stałego dostępu do swojego auta to raczej wciąż pewna ciekawostka, na którą można sobie pozwolić tylko w centrach większych miast i raczej nie mając zobowiązań rodzinnych. Ciągle większość kierowców chce mieć do wygodnej dyspozycji swoje cztery kółka.

Potwierdza to wiele badań, choćby ubiegłoroczny sondaż przygotowany przez sieć warsztatów Q Service Castrol we współpracy z firmą SW Research. Wnioski? Niemal 70 proc. ankietowanych wskazało, że samochód jest wizytówką właściciela. A 64 proc. odpowiedziało, że czuje się nieswojo, gdy przez jakiś czas nie ma dostępu do swojego auta.

Ankietowani, którzy stwierdzili, że auto wyraża ich osobowość, wskazywali także, że „użytkowanie samochodu sprawia mi przyjemność” (87 proc.), „samochód pozwala mi być bardziej zadowolonym z życia” (82 proc.) czy „samochód pozwala mi na realizację pragnień” (80 proc.).

Naprzeciw takim oczekiwaniom i pragnieniom wychodzą podmioty, które proponują rozwiązanie dla wszystkich tych kierowców, którzy chcą bez stresu korzystać z auta. Mowa o najmie samochodów. Jest to odpowiedź na zmieniający się styl życia klientów, którzy chcą czerpać przyjemność z jazdy nowym samochodem, bez stresu: przy korzystaniu z najmu zyskuje się spokój i pełną kontrolę, gdyż użytkownicy nie martwią się ukrytymi kosztami czy niespodziewanymi wydatkami.

A koszty to przecież bardzo ważny element posiadania samochodu. Pod koniec ub.r. serwis Otomoto pokusił się o oszacowanie kwot, które rocznie wydajemy na utrzymanie auta. „Możemy przyjąć, że rocznie na serwis i ewentualne części eksploatacyjne wydamy średnio 3000 zł” – szacują eksperci Otomoto.

Decydując się na ofertę najmu (np. w Volkswagen Financial Services), ma się pewność, że koszty związane z serwisowaniem auta, naprawami, likwidacją szkód i zapewnieniem mobilności będą już uwzględnione w stałej miesięcznej opłacie.

Jak to działa w praktyce? Najkrócej mówiąc, klient otrzymuje do dyspozycji nowe auto – i spokój. Samochód można wymieniać na nowy nawet co rok, nie trzeba więc martwić się problemem ze sprzedażą pojazdu na rynku wtórnym. Volkswagen Financial Services informuje, że nie jest wymagana opłata początkowa. Jeśli jednak kierowca zechce obniżyć opłaty miesięczne (które są stałe i znane przed podpisaniem umowy), może wpłacić do 10 proc. wartości auta.

Jedną z kluczowych zalet usługi najem jest możliwość wzięcia samochodu z Grupy Volkswagen (VW, Škoda, Audi, Seat, CUPRA) w dowolnej konfiguracji, zgodnie z własnymi preferencjami – począwszy od wersji silnikowej i wyposażeniowej przez odcień nadwozia i wzór obręczy, aż po poszczególne dodatki. Na przykład w przypadku marki Škoda można się zdecydować na miejski model Fabia, ale też na elektrycznego SUV-a Enyaq iV. Oczywiście istnieje możliwość wyboru gotowego już samochodu, który jest dostępny od ręki.

– Najem daje ten komfort, że wszystko mamy w jednej opłacie. Firma wynajmująca „zarządza” samochodem, włącznie z likwidacją szkód, więc nie trzeba martwić się o to, czy odnowić ubezpieczenie, jakie kupić assistance, co z samochodem zastępczym. To oferta zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych – wyjaśnia Michał Dyc, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Volkswagen Financial Services.

W ramach wspomnianej stałej opłaty klient otrzymuje ubezpieczenie OC/AC oraz pełną obsługę serwisową obejmującą inspekcje, przeglądy czy naprawy wynikające ze zwykłej, codziennej eksploatacji samochodu, a także okresowe badania techniczne. Usługa obejmuje też całodobowe wsparcie Assistance zawierające pomoc w organizacji holowania samochodu, odbioru po naprawie, powrotu kierowcy do domu bądź noclegu w hotelu. Na czas trwania ewentualnej naprawy klient otrzymuje samochód zastępczy bez dodatkowych kosztów.

Kolejną z zalet jest opcjonalny pakiet opon letnich i zimowych, w skład którego wchodzi ich wymiana, przechowywanie oraz ubezpieczenie na wypadek uszkodzeń powstałych w wyniku wypadków losowych, takich jak wandalizm, uderzenie w krawężnik czy najechanie na ostry przedmiot.

Tak szeroki zakres usług objętych najmem samochodu nie jest przypadkowy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Opinia24 na zlecenie marki Škoda, Polacy najczęściej obawiają się niespodziewanej awarii auta (51 proc. wskazań), kosztów związanych z naprawami (44 proc.) oraz kosztów utrzymania samochodu (40 proc.).

Podsumowując, korzystanie z najmu samochodu oznacza dla użytkownika przewidywalne koszty. Dzięki stałej opłacie, która nie ulegnie zmianie przez cały czas umowy, kierowcy nie zaskoczą niespodziewane koszty napraw czy serwisowania czy choćby rosnące składki ubezpieczeniowe. Najem daje także gwarancję mobilności – cokolwiek niespodziewanego wydarzy się na trasie, kierowcy jadący służbowo czy na urlop zachowają możliwość kontynuowania podróży, mając zawsze do dyspozycji auto zastępcze.

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Financial Services

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Financial Services

Mimo że ekonomia współdzielenia wkroczyła do naszej codzienności, to nadal większość z nas nie wyobraża sobie wpuszczenia tej nowinki do niszy, jaką jest swobodne korzystanie z samochodu. Brak stałego dostępu do swojego auta to raczej wciąż pewna ciekawostka, na którą można sobie pozwolić tylko w centrach większych miast i raczej nie mając zobowiązań rodzinnych. Ciągle większość kierowców chce mieć do wygodnej dyspozycji swoje cztery kółka.

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Maciej Reluga: To będzie największy problem polskich firm
Biznes
Wiceminister klimatu: Jest już trzeci wniosek operatora systemu kaucyjnego
Biznes
Polacy mają zaległe rachunki za telefon i internet na miliard złotych
Biznes
Rachunki za telefon i internet w 2024 roku. Pada mit
Biznes
Jest już drugi operator systemu kaucyjnego. Mikroskopijna spółka
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?