Jak świadomość określa wirtualny byt

Od rozpoczęcia cyberataku średnio mija 200 dni, zanim ofiara zorientuje się, że do niego doszło. I kolejne kilkadziesiąt, nim oszacuje jego skutki i zapobiegnie ich dalszemu rozprzestrzenianiu.

Publikacja: 20.06.2023 08:51

Jak świadomość określa wirtualny byt

Foto: Adobe stock

Dla wielu z nas obrazem, który na trwałe zapisze się w naszej pamięci, będą zniszczone i ogarnięte ciemnością ukraińskie miasta, pozbawione energii elektrycznej w wyniku wielokrotnych rosyjskich ostrzałów. Niewielu być może jednak pamięta, że sytuacja braku zasilania energią elektryczną nie jest Ukraińcom obca. Ponad siedem lat temu, za pośrednictwem skrzynki poczty elektronicznej jednego z pracowników Prykarpattyaoblenergo, producenta i dostawcy energii elektrycznej, do systemu informatycznego odpowiedzialnego za dostarczanie energii elektrycznej dostało się bowiem złośliwe oprogramowanie pod nazwą „BlackEnergy”. Na skutek jego działania doszło następnie do skasowania danych z części twardych dysków tego systemu i w konsekwencji paraliżu sieci i braku dostaw energii elektrycznej w obwodzie iwanofrankowskim. Niemal dokładnie rok później podobny atak przeprowadzono na elementy systemu odpowiedzialne za dostawy energii do Kijowa, ale wówczas ograniczenia w zasilaniu udało się ograniczyć do paru godzin i północnej części ukraińskiej stolicy.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi