Reklama
Rozwiń

Do pracy bez krawata. Hiszpanie oszczędzają energię

Hiszpański premier, Pedro Sanchez wezwał wszystkich swoich współpracowników, aby do urzędów i zakładów pracy nie zakładali krawatów. Panie mają nosić „lekkie, ale odpowiednie” stroje.

Publikacja: 31.07.2022 13:31

Do pracy bez krawata. Hiszpanie oszczędzają energię

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez

Foto: AFP

To wszystko, aby oszczędzić energię i w jak najmniejszym stopniu korzystać z klimatyzacji.

— Chciałbym, żebyście wszyscy zauważyli, że nie noszę krawata. A to znaczy, że wszyscy możemy oszczędzać energię — mówił Pedro Sanchez na konferencji prasowej w ostatni piątek, cytowany przez Reutera. Zastrzegł się, że nie chodzi tutaj o zwyczaj mniej formalnych strojów, w jakich Hiszpanie zjawiają się w pracy w piątki, ale o problem, który jest naprawdę poważny. Sam na konferencji prasowej pojawił się w koszuli rozpiętej pod szyją, ale i w garniturze.

Hiszpania w tym roku jest nękana rekordowymi upałami, które od kilku tygodni sięgają 40 stopni Celsjusza, więc popyt na energię niezbędną do chłodzenia pomieszczeń gwałtownie wzrósł. Według hiszpańskiego rządu trzeba będzie jeszcze wypracować inne metody oszczędzania energii, bo przecież Rosjanie w każdej chwili mogą odciąć kolejne dostawy gazu.

Hiszpański premier ujawnił również, że jego rząd w najbliższym tygodniu zacznie wprowadzać kryzysowe posunięcia, które mają na celu oszczędzanie energii i jej bardiej efektywne oszczędzanie.

— Na razie jednak, zupełnie serio zwracam się do moich ministrów i wszystkich przedstawicieli administracji państwowej, aby przestali nosić krawaty, kiedy tylko jest to możliwe, bo tak będzie im chłodniej, a umożliwi oszczędzanie energii, co jest w tej chwili dla naszego kraju. O to samo apelują do przedstawicieli sektora prywatnego — mówił Pedro Sanchez.

Pomysł o chodzeniu do pracy bez krawata nie jest nowy. W 2005 roku, także ze względu na konieczne oszczędzanie energii bez krawatów, a nawet i bez marynarek przez całe chodzili do pracy przedstawiciele rządu japońskiego. W ten sposób wyrazili poparcie dla Protokołu z Kioto, który został wynegocjowany w 1997 roku.

Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań
Biznes
Kina podsumowują pierwsze półrocze. Nawet „Minecraft” nie pomógł