Od początku listopada trwały rozmowy Unii z Wielka Brytanią o limitach połowów na wspólnych wodach, warunkujące decyzję ministrów rolnictwa UE. W związku z brakiem tamtego porozumienia, a także z powodu napięcia w stosunkach Paryża z Londynem o zezwolenia dla francuskich rybaków sesja ministrów odpowiedzialnych za połowy zaczęła się w niedzielę 12 grudnia. a zakończyła we wtorek rano 14 grudnia, po całonocnej wymianie argumentów.

Ministrowie postanowili przyjąć limity na I kwartał — na poziomie 25 proc. ubiegłorocznych. Limity całoroczne dotyczą tylko makreli, błękitka i ostroboka. Irlandii udało się przekonać pozostałych, że w związku z sezonowością występowania tych gatunków przyjęto dla I kwartału połowę limitu dla krewetek na zachodnim wybrzeżu Irlandii i 85 proc. limitu witlinka na Morzu Celtyckim. W najbliższych dniach zostaną ustalone tymczasowe normy dla wszystkich pozostałych gatunków — podał serwis prasowy rządu w Dublinie.

Rada ministrów rozpatrzy do 31 marca propozycje podziału limitów połowów makreli w odniesieniu do porozumienia Unii z Norwegią. Władze w Oslo i Wysp Owczych jednostronnie przyjęły wcześniej zbyt wysokie zdaniem Unii limity połowów makreli w 2021 r. Irlandzki minister rolnictwa Charlie McConalogue zażądał od władz Unii — w negocjacjach uczestniczył komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevicius — podjęcia odpowiednich kroków, aby nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji sprzed roku. — Takie limity doprowadza w krótkim czasie do nadpołowów i wytrzebienia zasobów ryb o istotnym znaczeniu dla irlandzkiej floty — podkreślił

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune poinformował 13 grudnia w kanale tv CNews, że Francja otrzymała dotąd od Brytyjczyków 1034 zezwolenia dla rybaków, 93 proc., o jakie wystąpiła, ale nadal potrzebuje kilkudziesięciu. — W środę będziemy mieć spotkanie z rybakami, aby zastanowić się, jak zapewnić pozostałe zezwolenia — powiedział. Ministrowie Beaune i Annick Girardin zapowiedzieli, że Francja i Unia szukają wszelkich możliwych rozwiązań prawnych, mających przedstawić Brytyjczykom dowody na wcześniejszą obecność francuskich rybaków na tamtych wodach i zapewnić im te zezwolenia.