Pomimo, że od sierpnia Rosję obejmą wszystkie obowiązki i prawa członka WTO, dziś w świat poszedł sygnał, że nie będzie to związek bezkonfliktowy. Po dzisiejszych rozmowach w Moskwie z dyrektorami Komisji Europejskiej ds zdrowia i bezpieczeństwa zaopatrzenia (DG SANCO), rosyjski nadzór weterynaryjny ogłosił, że nie zniesie zakazu dostaw żywych zwierząt.
Rosjanie domagają się dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dostaw zwierząt i ich materiału genetycznego. Uznają, że ich brak czyni „niezwykle wysoką" groźbę przywleczenia infekcji na terytorium Związku Celnego (Rosja, Kazachstan, Białoruś). Rosjanie przypominają w komunikacie, że taki specjalne wymogi wobec zwierząt z Unii wprowadziły m.in. Australia i USA.
W komunikacie czytamy, że strona unijna nie widzi powodu do dodatkowych środków ostrożności dla dostaw do Rosji. Ta wstrzymała import żywca z Unii w końcu marca. Oficjalnym powodem są liczne epidemie wśród stad zwierząt w krajach wspólnoty, m.in. tzw. wirus Schmallenberga oraz tzw. chorobę niebieskiego języka.
Rozmawiano też o aktualizacji listy firm z Unii, które mają prawo wwozu mięsa na teren Rosji Dziś takich firm jest ponad 6000, z czego 80 proc. nie zostało skontrolowanych przez Rosjan. A ci uważają, jak przypomina agencja Nowosti, że 55 proc. z nich nie odpowiada rosyjskiemu prawu.
Rosjanie i Białorusini nie wspominają nawet słowem, że w ich własnych fermach nie brak groźnych chorób jak świńska dżuma, która grasuje w kaukaskich rejonach. A stan sanitarny gospodarstw pozostawia wiele do życzenia.