Do takich wniosków doszli uczestnicy panelu „Pokryzysowa Europa: wnioski i prognozy" na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
- Najważniejszą lekcją jakiej się nauczyliśmy podczas kryzysu jest to, że kraje Europy są zróżnicowane – mówił prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Zdaniem Ekonomista zwrócił uwagę, że przed recesją Europa naciskała na unifikację, konwergencję i jednolitą politykę.
- Teraz widzimy ze sytuacja i reakcja na kryzys każdego kraju jest inna – mówił. Zdaniem profesora jednym z głównych wyzwań przed jakimi stoi Europa jest to w jaki sposób uda się jej przetrwać mając świadomość swojej wewnętrznej różnorodności.
Na dysproporcje na Starym Kontynencie zwłaszcza w sektorze bankowym zwrócił uwagę były minister finansów, Mirosław Gronicki.
- Z jednej strony mamy w euro landzie 16 dużych baków które kontrolują ponad 50 proc. aktywów. Z drugiej strony mniejszych 600 banków i dodatkowo ponad 2000 europejskich, które nie są w strefie euro. Te 16 liderów sektora nie ma tych samych problemów, co małe banki na peryferiach – zaznaczył Gronicki. Ekonomista uważa, że przy tworzeniu nowego ładu sektora finansowego w Europie należy brać to pod uwagę.