Reklama
Rozwiń

Adwokaci udzielili 10 tysięcy darmowych porad w jeden dzień

Egzekucja, kłopoty mieszkaniowe, problemy z umowami o szybkie pożyczki oraz sprawy spadkowe – z nimi, jak się okazuje, obywatele mają najwięcej problemów.

Publikacja: 09.09.2013 09:40

15 listopada komornicy będą udzielać porad prawnych na temat eksmisji

15 listopada komornicy będą udzielać porad prawnych na temat eksmisji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W sobotniej akcji udzielania bezpłatnych porad wzięło udział ponad 900 adwokatów i aplikantów, którzy udzielili około 10 tys. porad prawnych. Wystarczyło przyjść z dokumentami i można było liczyć na fachową, darmową pomoc.

Najwięcej pytań dotyczyło prawa cywilnego, w tym egzekucyjnego i spraw windykacyjnych. Sporo porad udzielono z zakresu prawa spadkowego, alimentacyjnego, mieszkaniowego oraz prawa pracy. Najrzadziej zgłaszano się z problemami z prawa karnego.

Adwokaci, którzy biorą udział w akcji po raz kolejny, twierdzą, że zgłaszające się do nich osoby są coraz lepiej przygotowane do takiego spotkania. I nie chodzi tu o fachową wiedzę, ale o starannie zebraną dokumentację swojej sprawy.

Średnio ok. 10 tys. porad udzielanych w ciągu jednego dnia świadczy o tym, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. A to, zdaniem adwokatów, potwierdza najlepiej, jak bardzo potrzebna jest ustawa o pomocy prawnej z urzędu na etapie przedsądowym.

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie posiada takich uregulowań ustawowych.

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich organizowany był po raz siódmy. Po raz pierwszy odbył się w 2009 r. Jego inicjatorką była adw. Joanna Agacka-Indecka, była prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono