Nowa rosyjska prowokacja. Będzie awantura w MFW

Pomimo ostrzeżeń, Rosjanie zdecydowali się na prowokacyjną nominację przedstawiciela w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Wybrali osobę objętą sankcjami, która nie może wjechać do USA, gdzie w Waszyngtonie jest siedziba MFW.

Publikacja: 26.09.2024 10:44

Rosjanie zdecydowali się na prowokacyjną nominację przedstawiciela w Międzynarodowym Funduszu Waluto

Rosjanie zdecydowali się na prowokacyjną nominację przedstawiciela w Międzynarodowym Funduszu Walutowym

Foto: REUTERS/Maxim Shemetov

Zdecydowali, że od 1 listopada dotychczasowego przedstawiciela Aleksieja Możyna zastąpi pierwsza wiceprezes Banku Rosji Ksenia Judajewa. — Tak, potwierdzam. Od 1 listopada 2024 Ksenia Judajewa będzie przedstawicielem Rosji w zarządzie MFW — powiedział Możyn agencjom AFP, TASS i RIA Novosti.

Nominacja już podpisana

Rosyjski premier Michaił Miszustin w ostatni wtorek polecił ministrowi finansów Antonowi Siluanowi podpisanie nominacji Judajewej na stanowisko przedstawiciela w MFW. I Siluanow zrobił to natychmiast — informuje rosyjska agencja Interfax.

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Judajewa od kwietnia 2022 jest obłożona amerykańskimi sankcjami. Powodem były dwa sprawowane przez nią stanowiska : wiceszefowej banku centralnego oraz szefowej komercyjnego banku Otkrytie. Judajewa jest także głównym doradcą prezesa rosyjskiego banku centralnego Elwiry Nabiuliny. Na samą Nabiulinę zachodnie sankcje zostały nałożone we wrześniu 2022.

Czytaj więcej

MFW wrócił do kontaktów z Rosją. Europa oburzona

Siedziba MFW jest w Waszyngtonie. Wjazd może okazać się niemożliwy.

Kseni Judajewej, w chwili wjazdu na terytorium USA grozi deportacja i konfiskata wszystkiego, co ze sobą przywiezie. Nie wolno jej będzie również utrzymywać jakichkolwiek kontaktów z amerykańskimi firmami, czyli np. nie mogłaby wynająć mieszkania, czy założyć konta w jakimkolwiek banku operującym w Stanach Zjednoczonych. Dla tych instytucji byłoby to równoznaczne z narażeniem się na sankcje.

Informacje o potencjalnym nominowaniu Judajewej na stanowisko w MFW pojawiło się na początku września I już wtedy pojawiły się wątpliwości i ostrzeżenia. Rosjanie mogli wybrać jakiegokolwiek innego kandydata nieobjętego sankcjami, jednak zdecydowali się na prowokację.

Rosjanin zasłużony, ale zawieszony

Dotychczasowy przedstawiciel Rosji w Funduszu Aleksiej Możyn reprezentuje ten kraj od lat 1990. W 1991 roku , w rządzie Jegora Gajdara odpowiadał za stosunki Rosji z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Przedstawicielem w MFW został w 1996 roku. Od roku 2014, czyli od czasu rosyjskiej agresji na Krymie, był także dziekanem zarządu Funduszu, ponieważ był i nadal jest najdłużej urzędującym funkcjonariuszem w tej instytucji. To rola reprezentacyjna, polegająca chociażby na informowaniu w imieniu zarządu MFW o wyborach nowego dyrektora generalnego. W marcu 2022 r., po napaści Rosji na Ukrainę, Możyn został jednak zawieszony i od tego czasu w MFW nie ma dziekana.

Czytaj więcej

Zmiany personalne w Banku Rosji

Będzie to kolejny kryzys w MFW

Dwa tygodnie temu Fundusz poinformował o planach wysłania swojej misji do Rosji w ramach konsultacji ekonomicznych z tytułu Art. IV, czyli regularnego, corocznego przeglądu sytuacji gospodarczej kraju członkowskiego. Ostatnia taka misja miała miejsce w grudniu 2019 r., potem konsultacje zostały zawieszone z powodu pandemii, a potem zawieszenie przedłużono po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz, z niewiadomych powodów, Fundusz postanowił je wznowić.

Ta informacja spotkała się z krytyką, a podczas spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej (Ecofin) w Budapeszcie 14 września doszło do ostrej wymiany zdań między dyrektor generalną MFW Kristaliną Georgievą i uczestnikami konferencji. Ostatecznie konsultacje między MFW i Rosją zostały odłożone na czas nieokreślony, a Aleksiej Możyn tłumaczył, że ekonomiści Funduszu nie byli do takich rozmów wystarczająco przygotowani. Niemniej doprowadziło to do największego kryzysu wizerunkowego w historii MFW.

Do tej pory Fundusz nie poinformował jak zamierza rozwiązać ten konflikt. Przy tym MFW zdawał sobie sprawę, że wznowienie pełnych stosunków z Rosją będzie narażone na krytykę. Wcześniej proponował Rosjanom inne, niż Moskwa miejsce konsultacje. Rosjanie upierali się przy Moskwie.

Zdecydowali, że od 1 listopada dotychczasowego przedstawiciela Aleksieja Możyna zastąpi pierwsza wiceprezes Banku Rosji Ksenia Judajewa. — Tak, potwierdzam. Od 1 listopada 2024 Ksenia Judajewa będzie przedstawicielem Rosji w zarządzie MFW — powiedział Możyn agencjom AFP, TASS i RIA Novosti.

Nominacja już podpisana

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Banki
Poważna awaria w Aliorze. Nie działała bankowość internetowa i Blik
Banki
Zysk banków po sierpniu wyższy niż w całym zeszłym roku
Banki
Rosja. Kreml dobrał się do amerykańskich banków "w obronie interesów"
Materiał Partnera
Cyfrowa transformacja banków to już konieczność. Jakie działania wdrożyli najwięksi gracze?