Bank wypłaci 1 mld dolarów akcjonariuszom za ich oszukiwanie

Wells Fargo zgodził się zapłacić miliard dolarów w celu rozstrzygnięcia sporu sądowego o oszukiwanie akcjonariuszy. Poszło o aferę z traktowaniem klientów banku.

Publikacja: 16.05.2023 16:41

Bank wypłaci 1 mld dolarów akcjonariuszom za ich oszukiwanie

Foto: Bloomberg

W sądzie federalnym na Manhattanie złożono wstępną ugodę między bankiem Wells Fargo a jego akcjonariuszami dotyczącą postępowania banku w trakcie głośnej afery związanej z otwieraniem kont bez wiedzy klientów. Zgodnie z aktami sądowymi Wells Fargo zgodził się zapłacić miliard dolarów akcjonariuszom, którzy czuli się oszukiwani postępowaniem banku po wykryciu problemu. Jak zauważa CNN, ugoda czeka jeszcze na zatwierdzenie przez sąd.

Czytaj więcej

Biden nominował pierwszą w historii Latynoskę do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej

Afera Wells Fargo była jedną z najgłośniejszych w drugiej połowie minionej dekady. Ujawnione w 2016 roku praktyki banku polegające na pompowaniu wyników sprzedażowych otwieraniem klientom fikcyjnych rachunków bez ich wiedzy, a także wydawaniu klientom kart kredytowych bez informowania ich o tym fakcie odbiły się szerokim echem. Zarząd banku, który mocno skorzystał na wyglądających znakomicie wynikach sprzedaży, całą odpowiedzialność zrzucił na pracowników placówek i zwolnił ponad 5 tysięcy osób. Zdaniem akcjonariuszy postępowanie banku w trakcie wyjaśniania afery nie było najlepsze, a do tego bank (działający od 2018 pod ścisłym nadzorem FED) nie spełniał prawidłowo odgórnych wytycznych i w efekcie między 2018 a 2020 wartość rynkowa spadła o 54 mld dolarów.

Wells Fargo zaprzecza popełnieniu wykroczeń wobec akcjonariuszy, jednak zdecydował się na ugodę. Ma ona uchronić bank przed kłopotliwym i kosztownym postępowaniem sądowym. Przy czym nie zmienia to faktu, że prawnicy powodów będą mogli nadal ubiegać się o spore pieniądze (nawet do 19 proc. funduszu ugody).

Od 2016 roku bank wypłacił już kilka miliardów dolarów w formie ugód, które kończyły dochodzenia regulatorów lub spory z klientami dotyczące praktyk biznesowych banku. Wspomniane wyżej praktyki objęły, między innymi, otwarcie 3,5 mln kont bez zgody klientów.

Obecny szef banku Charlie Scharf mówił w marcu akcjonariuszom, że naprawianie reputacji banku zajmuje znacznie więcej czasu niż się spodziewał. Jednak podkreślał, że „dziś inaczej podchodzimy do tych kwestii”.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji