Biden nominował pierwszą w historii Latynoskę do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej

Prezydent Joe Biden nominował ekonomistkę i urzędniczkę Banku Światowego Adrianę Kugler do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej oraz Philipa Jeffersona na stanowisko wiceprzewodniczącego banku centralnego.

Publikacja: 14.05.2023 10:30

Biden nominował pierwszą w historii Latynoskę do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej

Foto: AFP

Jeśli Kugler, Amerykanka pochodzenia kolumbijskiego, zostanie zatwierdzona, to będzie pierwszą Latynoska zasiadającą w zarządzie Fed i kolejny sukces prezydenta dążącego do większej różnorodności składy zarządu banku centralnego – informuje CNN. Biden, na którego naciskał demokratyczny senator z New Jersey, Bob Menendez, by nominował Latynosa do Fed, w oświadczeniu pochwalił Kugler jako „wysoko wykwalifikowaną i szanowaną ekonomistkę z głęboką wiedzą na temat rynków pracy”. Menendez pochwalił nominację pisząc w oświadczeniu, że „jesteśmy świadkami historycznego” wydarzenia”. „Rozpoczynamy nowy rozdział w Rezerwie Federalnej, która od 109 lat nigdy nie miała Latynosów ani Latynosek na wyższych szczeblach kierownictwa” – napisał senator Menendez.

Czytaj więcej

Fed podniósł stopy, ale zasugerował koniec podwyżek

W zeszłym roku Kugler została dyrektorem wykonawczym Banku Światowego w USA. Jej nazwisko padło w doniesieniach medialnych jako ewentualnej kandydatki do Fed w lutym tego roku, zaraz po tym jak poinformowano, że z rady dyrektorów odejdzie Lael Brainard, który został dyrektorem Narodowej Rady Ekonomicznej Białego Domu.

Adriana Kugler, która jest urlopowanym pracownikiem naukowym Georgetown University, wcześniej pracowała w administracji Obamy jako główny ekonomista Departamentu Pracy. Ma rozległe doświadczenie badawcze i wiedzę z zakresu ekonomii pracy. W swojej pracy badała rolę, jaką środki publiczne, takie jak zasiłki dla bezrobotnych i płace minimalne, odgrywają w wynikach na rynku pracy.

Philip Jefferson, który rok temu dołączył do Fed jako gubernator, został wybrany przez Bidena na stanowisko wiceprzewodniczącego Fed. Dołączył do zarządu Fed w maju 2022 r., po zdobyciu szerokiego ponadpartyjnego poparcia podczas procesu zatwierdzania przez Kongres.

Zarząd Fed składa się z siedmiu członków, w tym dwóch wiceprzewodniczących; jeden pełniący funkcję pod nieobecność przewodniczącego i drugiego odpowiedzialnego za nadzór i regulację instytucji finansowych.

Czytaj więcej

Gospodarka USA rozczarowała. Wzrost niższy niż oczekiwano

Jefferson wykładał ekonomię w Swarthmore College, nowojorskim Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie Wirginii oraz pracował jako wysoki rangą administrator w Davidson College. Pracował także jako ekonomista w Radzie Gubernatorów Fed. Uzyskał tytuł licencjata z ekonomii w Vassar College oraz dwa stopnie podyplomowe na Uniwersytecie Wirginii. W przemówieniu w tym tygodniu Jefferson powiedział, że wierzy, że „inflacja zacznie spadać, a gospodarka będzie miała możliwość dalszego rozwoju”.

Prezydent Biden ogłosił również, że ponownie nominuje Lisę Cook, pierwszą czarnoskórą kobietę, która służyła w Fed, na dodatkową pełną kadencję jako prezesa Fed. W zeszłym roku Senat zatwierdził Cook na kadencję, która wygasa w styczniu.

Czytaj więcej

Rezerwa Federalna może jeszcze osłabić dolara

Piątkowe nominacje podkreślają zamiar Bidena wyniesienia osób z różnych środowisk na kluczowe stanowiska rządowe – pisze CNN. Demokratyczny senator z Ohio, Sherrod Brown, przewodniczący Senackiej Komisji Bankowej, pochwalił kandydatów Bidena z Fed jako ludzi, którzy „odzwierciedlają tętniącą życiem różnorodność naszego kraju i ludzi, którzy sprawiają, że działa”. Tim Scott, senator z Karoliny Południowej, czołowy republikanin w Komitecie Bankowym, powiedział, że nie może się doczekać „dokładnej weryfikacji tych kandydatów i ustalenia, czy są przygotowani do sprostania wyzwaniom gospodarczym naszego kraju”. Scott dodał, że w dzisiejszym okresie wysokiej inflacji niezwykle ważne jest, aby kandydaci Fed byli „wyjątkowo wykwalifikowani” – pisze CNN.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji