Reklama
Rozwiń

Nie wszyscy akcjonariusze już teraz chcą ugód z frankowiczami

Wyniki głosowań z piątkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PKO BP pokazują, że niektórzy istotni akcjonariusze mniejszościowi wolą poczekać.

Aktualizacja: 28.04.2021 17:23 Publikacja: 28.04.2021 16:38

Nie wszyscy akcjonariusze już teraz chcą ugód z frankowiczami

Foto: Bloomberg

Z wyników głosowania podczas piątkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PKO BP i struktury akcjonariatu wynika, że Aviva Santander OFE wstrzymał się od głosowania nad uchwałą dającą zarządowi możliwość oferowania ugód frankowiczom. Aviva OFE ma łącznie 93,61 mln akcji (dających tyle samo głosów), co stanowi prawie 7,5 proc. ogólnej liczby i 10,85 proc. podczas piątkowych obrad.

Za uchwałą dotyczącą przyjęcia programu ugód PKO BP oddano 768,9 tys. głosów, czyli 89,1 proc. spośród oddanych tego dnia (do uchwalenia potrzebna była większość bezwzględna, czyli co najmniej 50 proc. + jeden głos). Przeciw było tylko 18,6 tys. głosów. Wstrzymało się od głosowania, co można potraktować jako faktyczny głos przeciw, 93,61 mln głosów. Wcześniej podczas piątkowego walnego zgromadzenia PKO BP głosowano nad propozycją przerwy i przesunięcia decyzji o ugodach z frankowiczami o kolejny miesiąc (powód: chęć poznania zaplanowanych na najbliższe dni uchwał TSUE i Sądu Najwyższego). Prawdopodobnie Aviva OFE była zwolennikiem tego projektu, ale zdobył poparcie tylko 514,5 mln głosów (59,6 proc. wobec wymaganej większości ponad 66,6 proc.). Skarb państwa ma 367,9 mln i głosował „za", więc razem z nim za ogłoszeniem przerwy oddano jeszcze prawie 147 mln głosów, w tym prawdopodobnie 93,6 mln Avivy OFE. Istotne jednak jest to, że pozostali niezdecydowani akcjonariusze (przy głosowaniu o ogłoszeniu przerwy wstrzymało się 323,5 mln, czyli 37,5 proc.), gdy przyszło jednak decydować o uruchomieniu ugód, wyrazili na to zgodę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych