fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Malta Festival pokaże nam związki z Azją

Mike Patton (Faith No More) zagra na Malta Festival 4 lipca
Festiwal Malta
Coetzee, Faith No More, spektakle o Azji to hity poznańskiej imprezy Malta Festival
- Dzięki naszemu festiwalowi John M. Coetzee, noblista i jeden z najważniejszych dziś pisarzy, zadebiutuje jako librecista  - powiedział „Rz" Michał Merczyński, szef Malta Festival (3 - 7.07). Coetzee napisał libretto opery opartej na książce „Slow Man", do muzyki flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa. Prapremierę zrealizuje Maja Kleczewska.
- Jesteśmy dumni, bo na „Slow Man" się nie skończy. Coetzee i Lens już pracują nad następną operą opartą na książce „Elisabeth Costello" - dodał Merczyński.
Noblista niechętnie udziela się publicznie, dla Malty zrobił wyjątek. Przyjedzie na pięć dni. Spotka się z widzami i będzie bohaterem forum pt. „Coetzee. Horyzonty". Wydarzeniem poświęconym autorowi „Hańby" będzie również jej inscenizacja przygotowana przez Kornela Mundruczo, wyprodukowana wraz z Wiener Festwochen i Festival d'Avignon.
- Malta była pierwszym multikulturowym i interdyscyplinarnym festiwalem w Polsce i dalej rozwijamy się w tym kierunku. Twórcy i widzowie uważają, że łączenie gatunków jest naturalnym językiem przyszłości  - mówi dyrektor Merczyński.  - W tym roku opowiemy o Azji.
Poznań, znany z gospodarczych tradycji, chce uzmysłowić, jak silnie jesteśmy zintegrowani z tym kontynentem technologicznie i finansowo. Cykl „Akcje azjatyckie" będzie realizowany pod kuratelą Stefana Kaegi, reżysera słynnego niemieckiego zespołu Rimini Protokoll. Jego „Bodenprobe Kasachstan" to spektakl o wpływach gospodarki na życie jednostki, ze zmieniającymi się dynamicznie rosyjsko-niemieckimi relacjami. Bohaterami są Niemcy, których powikłane losy zagnały do Kazachstanu, dodatkowo skomplikowało je odkrycie ropy. Nie zabraknie odniesień do polskich zesłańców.
Ant Hampton przygotuje wideoczat „Cue China 1". Dotyczy każdego z nas, bo korzystamy z komputerowych procesorów wytwarzanych w Chinach. Głównym motywem będą urządzenia z fabryki Intela, gdzie jeden z pracowników nie wytrzymał tempa pracy i popełnił samobójstwo.
- Nie sprowadzamy z Azji komercji, chcemy myśleć krytycznie  - mówi Merczyński.
Dirk Fleisch w pobliżu fabryki produkującej kiedyś tekstylia wykona performance „myseleshow" o tym, jak w specjalnej strefie ekonomicznej Korei Północnej szyje się T-shirty, które nosi cały świat. Projekt został przygotowany we współpracy z Koreanką mieszkającą w Polsce. Z kolei Wojtek Ziemilski pracuje nad widowiskiem „Pokrewni" z Chinką o nazwisku Huang, mieszkającą w Brukseli, a mającą przodków w Państwie Środka. Na świecie jest czterysta milionów Huangów! Reżyser odnalazł na Facebooku czterech poznańskich. Jest z nimi w stałym kontakcie. Francuscy, japońscy i koreańscy tancerze z grupy Ex Nihilo przedstawią „Nal Boa" o wyobcowaniu.
Nie zabraknie spektakli poświęconych mediom. Izraelczycy z grupy Public Movement stworzą widowisko o eksponowaniu poglądów w przestrzeni publicznej. Libańczyk Rabih Mroue prześledzi w „33 Rounds and Few Seconds" problem stereotypów związanych z pokazywaniem terroryzmu, ale też kreowaniem się samobójców w publikatorach.
Odbędzie się przegląd legnickich spektakli Lecha Raczaka. Przygotuje też plenerową premierę „Gry z czasem".
Rockową gwiazdą będzie Faith No More. - Mike Patton zażyczył sobie białej sceny i tony kwiatów. Będą  - deklaruje Merczyński.  - A im piękniejsze, tym dłuższy koncert! Zobaczymy też koncert Romów z Indii, Egiptu, Bałkanów, Turcji i Andaluzji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA