fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Załoga JSW chce strajkować

Pracownicy JSW zdecydowali się na rozpoczęcie akcji protestacyjnej.
Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
Jak wynika ze wstępnych danych dotyczących referendum w JSW załoga spółki opowiedziała się za rozpoczęciem akcji protestacyjnej
Za strajkiem opowiedziało się 97 proc. głosujących. Przeciwko zagłosowało zaledwie 3 proc. pracowników spółki, którzy wyrazili swoja opinie podczas wczorajszego referendum.
W referendum wzięło udział 14144 pracowników, co odpowiada frekwencji na poziomie 61,7 proc.
Oficjalne wyniki referendum poznamy dzisiaj o godzinie 14.00.
W referendum pracownicy JSW odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało: "Czy jesteś za zorganizowaniem strajków protestacyjnych dotyczących żądania osiągnięcia podwyższenia stawek zasadniczych w 2012 roku o 7 proc."
W drugim odpowiadano: "Czy jesteś za zorganizowaniem strajków protestacyjnych w związku z niezgodnym z prawem wprowadzeniem w życie przez Zarząd JSW S.A. uchwały (...) w sprawie umów o pracę zawieranych z osobami przyjmowanymi do pracy".
Sprzeciw związków wywołują też plany nowego regulaminu pracy, który miałby wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy kopalń, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników. Wówczas sobota byłaby traktowana jak dzień powszedni.
Według informacji JSW w ostatnich trzech miesiącach spółka wypłaciła pracownikom ponad 16 mln zł dodatkowych premii: ponad 7,3 mln z w postaci premii motywacyjnej dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych, a prawie 9,4 mln zł w postaci dodatkowej premii zadaniowej, do której mają prawo wszyscy pracownicy.
Oprócz tego wszyscy pracownicy otrzymują także nagrodę z zysku w łącznej wysokości 130 mln zł (równowartość miesięcznej pensji brutto) oraz prawo do dywidendy z zysku za 2011 r. z tytułu nieodpłatnie nabytych akcji.
 
Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW dla „Rz":
Nadal liczymy na poczucie odpowiedzialności za przyszłość naszej spółki i bezpieczeństwo miejsc pracy wszystkich naszych pracowników. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że zarząd niezmiennie zgadza się na oczekiwane przez pracowników podwyżki pensji, uzależniając część płacy od efektów pracy. Jest to zarówno standardem nowoczesnych, profesjonalnie zarządzanych spółek i firm, jak i obowiązkiem zarządu w kształtowaniu optymalnych zasad wynagradzania i premiowania pracowników. I takie też działania już prowadzimy. Ich potwierdzeniem jest wypłacone pracownikom w ostatnich trzech miesiącach ponad 16 milionów złotych w postaci dodatkowych premii motywacyjnych i zadaniowych. Dzisiaj, 22 czerwca wszyscy pracownicy otrzymają nagrodę z zysku. Średnia wysokość tej dodatkowej wypłaty i zarazem 15. pensji – to 4 621 złotych brutto. Na wypłatę nagrody spółka przeznacza 130 milionów złotych. Pracownicy mają również prawo do dywidendy z zysku za 2011 rok z tytułu nieodpłatnie nabytych akcji. Wierzymy, że w obliczu największego w historii kryzysu gospodarczego wszyscy pracownicy wykażą się rozwagą i współodpowiedzialnością za bezpieczny i stabilny rozwój naszej spółki.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA