fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Klauzule wykonalności będą nadawane elektronicznie

www.sxc.hu
Od 2013 r. klauzule wykonalności będą nadawane bankom elektronicznie. Sprawy te będą załatwiane nie w ciągu kilkunastu dni, ale kilku minut. Nowy wiceminister Jacek Gołaczyński ma szybko wprowadzić tę reformę
Ministerstwo Sprawiedliwości chce odciążyć sądy powszechne od załatwiania bankowych tytułów egzekucyjnych. Takich spraw jest co roku ponad milion. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok takie sprawy w ogóle nie trafią do
zwykłych sądów, ale będą rozstrzygane drogą elektroniczną.
Resort sprawiedliwości przygotował już projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, a teraz Jarosław Gowin powołał nowego wiceministra Jacka Gołaczyńskiego, który ma reformę przeprowadzić.
Zgodnie z projektem bank będzie sam sobie wystawiał tytuł egzekucyjny (tak jak obecnie). Następnie drogą elektroniczną, a nie papierową jak dziś, złoży wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności. Postanowienie sądu też ma być w tej formie. Ta procedura będzie obowiązkowa, a więc takich spraw nie będzie już można załatwiać w formie tradycyjnej papierowej.
Resort sprawiedliwości chce też, żeby w każdej apelacji powstał elektroniczny sąd, na wzór lubelskiego e-sądu, który będzie takie sprawy załatwiał. Pozwoli to na odciążenie reszty sądów i sędziów.
– Docelowo w prawie każdej apelacji powstanie taki e-sąd do załatwiania bankowych tytułów egzekucyjnych – potwierdza „Rz" wiceminister Gołaczyński.
Kiedy będzie to możliwe – zapytaliśmy Grzegorza Wałejkę, wiceministra sprawiedliwości odpowiedzialnego za funkcjonowanie sądownictwa.
– Najwcześniej w 2013 r. Nowe sądy mają się opierać na ośrodkach migracji ksiąg wieczystych, a ta właśnie wtedy się zakończy – wyjaśnia „Rz". Informuje też, że sprawami bankowych tytułów zajmować się będą referendarze (ci sami, którzy dziś prowadzą migracje).
Dzięki zmianom ma być nie tylko szybciej, ale i taniej.
Ministerialna inicjatywa cieszy środowisko bankowców.
– To reforma, którą przyjmiemy z zadowoleniem – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Przyznaje, że znacznie skróci ona czas oczekiwania na klauzulę wykonalności dla bankowego tytułu egzekucyjnego. Zamiast kilku czy kilkunastu dni pojedyncza sprawa trwać może zaledwie kilkanaście minut.
Jest jednak coś, co jeszcze bardziej go cieszy – zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego także dokonywano by drogą elektroniczną.
– A to razem wpłynie już bardzo pozytywnie na efektywność całego systemu egzekucji – dodaje Bańka.
Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości jest gotowy na posiedzenie rządu. Kiedy ten go zaakceptuje, zostanie skierowany pod obrady Sejmu.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl
więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA