fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Termomodernizacja: kredyt z premią

Chcesz zainwestować w rozwiązania, które ograniczą zużycie energii w domu, i korzystać z kredytu, możesz się ubiegać o premię termomodernizacyjną z Funduszu Termomodernizacji i Remontów
? Aby się starać o premię z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), trzeba przedstawić audyt energetyczny. Koszt wykonania zaczyna się od 1 tys. zł i zależy od wielkości budynku oraz zakresu robót.
? Premia termomodernizacyjna wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu. Nie może jednak przekraczać 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
? Premia remontowa przysługuje wyłącznie: osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielniom mieszkaniowym i towarzystwom budownictwa społecznego. Może być przyznana na remont i przebudowę budynków, wymianę okien, remont balkonów. Oczywiście prace te powinny być związane z termomodernizacją budynku.
? Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego w banku komercyjnym.
? Dokumenty do BGK wysyła bank, który zamierza udzielić kredytu. Gdy BGK podejmie pozytywną decyzję, bank komercyjny uruchamia kredyt i z pierwszej transzy potrąca prowizję BGK w wysokości 0,6 proc. przyznanej premii.
? Kredyt z premią nie może być przeznaczony na sfinansowanie prac, na które zaciągnięto inny kredyt z premią termomodernizacyjną czy remontową lub na które uzyskano środki z Unii Europejskiej.

Do kogo po kredyt z premią?

Banki współpracujące z BGK:
? Bank BPH ? Bank DnB NORD Polska ? Bank Millennium ? Bank Ochrony Środowiska * ? Bank Pekao ? Bank Pocztowy ? Bank Polskiej Spółdzielczości * ? Bank Zachodni WBK ? SGB Bank * ? ING Bank Śląski ? Krakowski Bank Spółdzielczy * ? Kredyt Bank ? Nordea Bank Polska ? PKO BP
* bank udziela kredytów osobom indywidualnym
? Uwaga, w BOŚ Banku oferowane są kredyty na inwestycje termomodernizacyjne we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Wyróżnikiem tych kredytów jest niższe oprocentowanie. Można je przeznaczyć np. na.: docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, modernizację źródła ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii. Warunki kredytowania są różne w różnych województwach. To, że oprocentowanie jest niższe niż w standardowej ofercie banku, wynika z umów banku z funduszami. W ramach umowy WFOŚiGW określa m.in. wysokość deklarowanej dopłaty do oprocentowania, obniżając w ten sposób wysokość należnych odsetek płaconych przez klienta.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA