fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Szpitalowi przy Niekłańskiej grozi bankructwo

NFZ chce nam dać na leczenie dzieci o 35 proc. mniej, niż potrzebujemy. To kryminał – mówi dyrektor
Szef lecznicy pediatrycznej przy ul. Niekłańskiej Paweł Chęciński zapowiada, że nie podpisze kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2008 r. Mówi, że przyjęcie oferty jest równoznaczne ze zgodą na pogorszenie sytuacji szpitala.
– To oznacza, że będziemy przyjmować tylko nagłe przypadki i nie wykonamy planowych zabiegów – mówi szef placówki. – Leczenie pacjentów jest zdecydowanie bardziej kosztowne, niż wyliczają to urzędnicy. Różnice między ich stawkami a rzeczywistą ceną hospitalizacji musimy wyrównać z własnego budżetu. A to powoduje zadłużenie szpitala. Aby szpital mógł normalnie funkcjonować, kontrakt musi być o 35 proc. wyższy, niż proponuje NFZ. – Za punkt powinniśmy dostawać 15 zł, a nie 11 zł – uważają w szpitalu.
– Niski kontrakt oznacza także, że nie będziemy mogli zapewnić odpowiedniej obsady ostrych dyżurów, bo lekarze nie zgodzą się na pracę za dotychczasowe stawki i już dziś walczą o podwyżkę – mówi Wojciech Pawłowski, dyrektor ds. lecznictwa. Przedstawiciele związków zawodowych chcą podniesienia płac o ok. 70 proc. – Ale przy naszych zarobkach to nie są zawrotne kwoty. Teraz lekarz z ponad 20-letnim stażem pracy otrzymuje ok. 3,5 tys. złotych brutto – mówi dr Krystyna Piątek z oddziału chirurgii dziecięcej. Tymczasem według szefów szpitala już teraz budżet lecznicy jest zagrożony. – Nie wiemy, czy będziemy mieli pieniądze na kolejne wypłaty dla pracowników – mówią. Do tego, co mówi dyrekcja lecznicy, urzędnicy z mazowieckiego NFZ podchodzą sceptycznie. – To już tradycja, że dyrektor Niekłańskiej straszy mieszkańców Warszawy wizją zamkniętego szpitala – mówi rzecznik prasowy Jerzy Serafin. – Musimy się gospodarzyć tą kwotą, którą mamy. Jeśli centrala NFZ zwiększy nasz budżet, to więcej przekażemy na leczenie. Jak na razie mazowiecki NFZ na przyszły rok ma zaplanowany budżet w wysokości 7 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA