fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Tylko jeden na stu ma pełen portfel?

Zaledwie nieco ponad 266 tysięcy osób zarobiło w zeszłym roku tyle, że zapłaciły podatek w najwyższej, bo 40-procentowej skali.
Stanowiły tylko ponad procent wszystkich płacących podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jednak w licznych badaniach szacuje się, że najbogatszych jest w Polsce znacznie więcej. Przynajmniej dwa albo trzy razy tyle. Prawie 330 tysięcy to przedsiębiorcy lub ludzie wykonujący wolne zawody, samozatrudniający się, którzy płacą 19-proc. stawkę podatkową. W ich przypadku nie można więc na podstawie podatku określić, ile zarobili.Firma badawcza MillwardBrown SMG/KRC latem tego roku badała przyzwyczajenia konsumenckie ludzi o grubych portfelach.
– Naszym zdaniem jakieś 600 tysięcy Polaków zarabia miesięcznie około 7 tys. zł netto, czyli powyżej 10 tysięcy brutto – mówi Piotr Jakubowski z firmy badawczej. Polska klasa średnia odbiega (czasem dość znacząco) od przeciętnego mieszkańca kraju. Trzy czwarte z lepiej sytuowanych ma skończone studia wyższe. (A w kraju niespełna 15 proc. dorosłych ma wykształcenie ponadmaturalne). Ludzie zamożni to przede wszystkim 30-latki oraz 40-latki (ale co piąty skończył już 50 lat). Część z nich zaczynała karierę na przełomie lat 80. i 90. Ich życie zawodowe jest więc tożsame z transformacją gospodarczą. Ponad 70 proc. ma rodziny i dzieci. – Typowy przedstawiciel klasy średniej rzadko pokazuje na zewnątrz swój znacznie wyższy status społeczny– opowiada Piotr Jakubowski. – Rzadko daje świadomie poznać innym, że jest od nich zamożniejszy. Być może wynika to stąd, że wśród jego znajomych są ludzie o podobnym statusie materialnym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA