fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nie wszyscy uprawnieni wiedzą, że przysługuje pomoc

Fotorzepa
Od aktywności pracowników pomocy społecznej zależy, czy uprawnieni otrzymają wsparcie. Osobom, które nie złożą wniosków, przepadnie 200 zł
Są ośrodki pomocy społecznej, do których zgłosiła się tylko jedna trzecia uprawnionych do dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego. Jeśli reszta nie złoży wniosku do końca października, wsparcie w wysokości 200 zł przepadnie. Wszystko wskazuje na to, że część uprawnionych po prostu nie wie, że należą się im pieniądze. Rozporządzenie, na mocy którego przyznawana jest pomoc, weszło w życie z dniem publikacji – 7 października. Ośrodki miały więc niespełna miesiąc na poinformowanie świadczeniobiorców, że powinni złożyć wniosek.

Najlepiej bezpośrednio

– U nas zgłosiło się niewiele osób, choć wywiesiliśmy ogłoszenia w miejscach uczęszczanych przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, czyli w przychodniach i w ZUS – mówi Elżbieta Cholewińska, kierownik MOPS w Kraśniku. Podobne efekty przyniosły ogłoszenia w mediach.
34 mln zł z budżetu przeznaczono na dodatki – O możliwości składania wniosków o dodatek zawiadamialiśmy za pośrednictwem lokalnej gazety i telewizji kablowej. Zgłosiła się do nas jedna trzecia uprawnionych – mówi Jadwiga Rumpca, kierownik działu świadczeń rodzinnych w MOPS w Wejherowie. Najskuteczniejszy okazał się kontakt osobisty. – Każdego uprawnionego zawiadomiliśmy telefonicznie lub listownie. Przesłaliśmy też wzór wniosku, który wystarczyło wypełnić i odesłać. W poniedziałek zgłosiło się do nas już 80 proc. uprawnionych, a na złożenie wniosku pozostał jeszcze tydzień – mówi Elżbieta Skaskiewicz, zastępca dyrektora MOPS w Olsztynie. – U nas osoby uprawnione zostały zawiadomione osobiście przez pracowników, którzy wychodzą w teren. Na razie na 135 usprawnionych wnioski złożyło 115 osób, ale jestem przekonana, że o pomoc zwróci się 100 proc. – mówi Danuta Rogała, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych w MOPS w Sanoku.

Konieczny wniosek

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do OPS, by poinformowały uprawnionych o możliwości uzyskania dodatkowej pomocy, ale nie określiło, jak mają to zrobić. 161 tys. osób pobiera świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych Prawo do dodatku 100 zł w listopadzie i w grudniu przysługuje na podstawie rozporządzenia z 4 października 2011 r., w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Dodatkowe środki zostaną przyznane wszystkim tym, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne i złożą wniosek. Na zgłoszenie się po pomoc nie pozostało wiele czasu. Trzeba to zrobić do końca października. Więcej czasu będą mieli ci, którzy prawo do pomocy uzyskają po zakończeniu miesiąca. Mogą złożyć wniosek w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu świadczenia stała się ostateczna. Wnioski złożone po terminie zostaną pozostawione bez rozpoznania, a tym samym przepadnie prawo do dodatkowych pieniędzy. – 100 złotych dla osoby pobierającej świadczenia 520 zł to znaczna kwota – mówi Elżbieta Skaskiewicz. O świadczenie pielęgnacyjne mogą się ubiegać osoby rezygnujące z zatrudnienia, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie jest ono uzależnione od dochodów w rodzinie. Tak samo przyznanie stuzłotowego dodatku nie zależy od zamożności świadczeniobiorców. masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA