fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ziobro niedopuszczony do głosu

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Zbigniew Ziobro podczas posiedzenia klubu parlamentarnego PiS kilkakrotnie prosił o głos. Został zignorowany i zagrożono mu postępowaniem dyscyplinarnym. PiS ma też nowego szefa klubu.
Mariusz Błaszczak został wybrany na szefa nowego klubu PiS. Cieszył się z "z bardzo silnego poparcia", ale nie chciał powiedzieć, ilu parlamentarzystów PiS głosowało za i przeciw jego kandydaturze.Wiadomo, że zdecydowało się go poprzeć ponad 140 posłów, a przeciw było ponad 20.
Klub nie podjął dzisiaj decyzji kto będzie wicemarszałkiem Sejmu z ramienia partii.

Rzecznik dyscyplinarny nad "ziobrystami"

Nowo wybrany szef klubu poinformował, że postawa wiceprezesa Zbigniewa Ziobry oraz innych europosłów na wniosek władz PiS trafi pod ocenę rzecznika dyscypliny partyjnej.
- Postawę pana prezesa Ziobry, jak i innych panów posłów do Parlamentu Europejskiego oceni rzecznik dyscypliny PiS. Niezwłocznie oceni, czy ta sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach mieściła się w normach statutowych PiS - oświadczył Błaszczak po posiedzeniu klubu PiS. PAP nie udało się skontaktować z rzecznikiem dyscypliny PiS Karolem Karskim. Karski przebywa za granicą. Jego zastępcą jest posłanka Jolanta Szczypińska, która do czasu powrotu Karskiego do kraju może ewentualnie zająć się sprawą. Ze Szczypińską nie udało się skontaktować. Nie wiadomo których europosłów - oprócz Ziobry - dotyczy wniosek. W ostatnim czasie z Ziobrą łączono przede wszystkim nazwiska dwóch europosłów: Jacka Kurskiego oraz Tadeusza Cymańskiego, który w zeszłotygodniowych wywiadach również krytycznie wypowiadał się o sytuacji w PiS. Na posiedzeniu klubu, ale jeszcze przed zaplanowanym składaniem oświadczeń, głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według relacji uczestników, w krótkim wystąpieniu powiedział, że na dyskusję o sprawach wewnątrzpartyjnych przyjdzie czas później, a ten kto chce przystąpić do klubu, niech podpisze deklarację. Tuż po wystąpieniu Kaczyńskiego o głos "w kwestii formalnej" poprosił Ziobro. Jednak prezes PiS nie udzielił mu głosu, zaznaczając, że będzie na to czas później. Ziobro prosił o głos kilkukrotnie. Kaczyński początkowo go ignorował. - Jarku, Jarku, chciałbym zabrać głos - krzyknął wreszcie były minister sprawiedliwości. Prezes PiS odpowiedział mu, że nie będzie żadnych wystąpień. W poniedziałek ukazały się wywiady Ziobry dla "Naszego Dziennika" i "Uważam Rze". Wiceszef PiS mówił w nich o konieczności demokratyzacji PiS, otwarciu się partii na inne środowiska. "Naszemu Dziennikowi" powiedział m.in., że "albo PiS stanie się formacją, która jest w stanie samodzielnie rządzić, albo będzie konieczne zbudowanie dwóch ugrupowań - centrowego i narodowego - by zagospodarować wyborców, a potem budować koalicję". Dzisiaj przed posiedzeniem klubu PiS obradował komitet wykonawczy partii - kierownictwo ugrupowania i szefowie 40 okręgowych struktur. Jarosław Kaczyński miał tam "trzykrotnie stanowczo wyraził przekonanie, że obecna sytuacja związana z wypowiedziami Ziobry nie może trwać w nieskończoność i musi być szybko i zdecydowanie rozwiązana". Zbigniew Ziobro nie chciał komentować doniesień o rzeczniku dyscyplinarnym. Ograniczył się tylko do pogratulowania Mariuszowi Błaszczakowi awansu w strukturach PiS.

Wiceszefowie klubu na kolejnym posiedzeniu

Wiceszefowie klubu PiS wybrani zostaną na posiedzeniu klubu, które zwołane zostanie przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji. Na spotkaniu klubu, które ma zostać zwołane przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, czyli przed 8 listopada, ma zostać również ogłoszone nazwisko kandydata PiS na wicemarszałka izby.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA