fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Stopy w Wielkiej Brytanii bez zmian

Bloomberg
Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian, zapowiedział dodatkowy skup obligacji o wartości 75 mld funtów
Bank Anglii zdecydował się na dodatkowy skup obligacji o wartości 75 mld funtów, zwiększając wartość programu do 275 mld funtów, w celu ochrony brytyjskiej gospodarki przed skutkami kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i podtrzymaniu słabnącego wzrostu.
Przed decyzją analitycy ankietowani przez agencję Reuters oceniali na 40 proc. szanse wznowienia przez brytyjski bank centralny programu skupu aktywów w tym miesiącu. Komentatorzy wskazują, że kolejna runda luzowania ilościowego w polityce monetarnej banku jest efektem niepewności co do perspektyw brytyjskiej gospodarki w warunkach globalnego spowolnienia, cięć wydatków rządowych i wzrostu podatków oraz wysokiej inflacji przy niewielkich podwyżkach płac.
Stopy procentowe Bank Anglii pozostawił na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. , Ostatniej ich zmiany dokonał ponad dwa i pół roku temu. Jest to najdłuższy okres stabilizacji kosztu pieniądza na wyspach brytyjskich od II wojny światowej. Przy pogarszającej się koniunkturze bank nie zdecydował się na podwyżkę stóp, mimo, iż, jak się oczekuje, inflacja roczna na wyspach wkrótce wzrośnie do 5 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA