fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Naukowy facebook dla Europy

Facebook
Powstaje serwis społecznościowy, za pomocą którego europejscy naukowcy będą dzielić się swoimi odkryciami
REIsearch.eu, czyli Research Excellence Innovation Network, to darmowe internetowe narzędzie, które pozwoli europejskim naukowcom wymieniać dane badawcze z innymi ośrodkami połączonymi w wielkiej interdyscyplinarnej sieci. Za jej pomocą możliwe będzie nagłaśnianie wyników badań na szerszym forum, tak aby dotarły zarówno do mediów, jak i do przedsiębiorców zainteresowanych wdrażaniem nowych idei i wynalazków.
Zalążkiem tego „naukowego facebooka" ma się stać 200 tys. pracowników instytucji naukowych zrzeszonych w Stałej Platformie Atomium Culture (AC), europejskiej organizacji poświęconej badaniom naukowym i innowacjom. Nowe narzędzie zaanonsowane zostało podczas Europejskiego Międzysektorowego Szczytu dotyczącego Badań Naukowych i Innowacji, odbywającego się w 26- 27 września w Krakowie.
- Moim zdaniem nadszedł czas, by media zaczęły komunikować o nauce poprzez nowe, oryginalne formy przekazu - powiedziała „Rz" minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Wykorzystanie do tego celu serwisu społecznościowego, najpopularniejszej usługi w Internecie (korzysta z niej 60 proc. użytkowników sieci), wydaje się naturalnym krokiem w stronę „uczłowieczenia" nauki skrytej do tej pory za szklanymi ścianami laboratoriów, a przez to często oderwanej od rzeczywistości i w efekcie niedofinansowanej - bo za czysto teoretyczne eksperymenty żaden przedsiębiorca płacić nie chce.
- Agencja zbierająca informacje o głównych odkryciach i naukowych osiągnięciach uniwersytetów biorących udział w Atomium Culture jest krokiem w stronę faktycznego przybliżenia nauki do mediów, przedstawicieli biznesu i zwyczajnych internautów - mówił podczas konferencji AC Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rz".
„Rzeczpospolita" jest jednym z 17 dużych tytułów prasowych, obok „Le Monde" czy „El Pais", zrzeszonych w Stałej Platformie AC. Gazety te mogą codziennie dostarczyć serwisowi REIsearch około 10 mln czytelników.
- REIsearch to odmienne podejście do informowania społeczeństwa o nauce - powiedział „Rz" prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i członek komisji doradczej Atomium Culture. - Ma odegrać rolę skarbnicy rzetelnej wiedzy, filtra odsiewającego otoczone medialnym szumem nieprawdziwe wiadomości od sprawdzonych danych. Dzięki tej platformie u samego źródła można będzie zasięgnąć informacji o aktualnych zagadnieniach, które elektryzują opinię publiczną, takich jak np. GMO, energia jądrowa czy neutrina, które przekroczyły prędkość światła.
Prof. Musioł podkreśla, że inwestycje w nowe technologie się nie powiodą, jeśli ludzie nie będą rozumieli, czemu te nakłady służą. A właśnie to ma wyjaśnić platforma REIsearch.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA