fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Niedługo wybór doradców przy debiucie na GPW

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
W ciągu dwóch tygodni Ministerstwo Skarbu zamierza wysłać zapytania ofertowe do potencjalnych doradców w procesie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin – ustaliła „Rz"
Wyłonieni w konkursie doradcy przedstawią zarządowi spółki i właścicielom ZE PAK informacje, jak powinna wyglądać optymalna struktura oferty. Wówczas zapadnie również decyzja, czy spółka mogłaby podwyższyć kapitał w drodze emisji nowych papierów.
Nie wiadomo, na ile doradcy wycenią ZE PAK, ale wcześniej wartość spółki nieoficjalnie szacowano na 2 – 3 mld zł. Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu mówili w tym roku, że wartość akcji, które trafią na rynek, może w sumie wynieść kilka miliardów złotych.
2,5 mld zł tyle mogą kosztować dwa bloki gazowe, których budowę planuje ZE PAK
Resort skarbu ma do sprzedania 50 proc. walorów ZE PAK. W czerwcu porozumiał się z Elektrimem, który ma 47,4 proc. akcji spółki i sprawuje kontrolę operacyjną.
Minister skarbu Aleksander Grad mówił niedawno, że realne jest, iż ZE PAK będzie gotowy do wejścia na giełdę w IV kwartale tego roku. Później resort informował, że debiut spółki na GPW nastąpi najpóźniej do końca I kwartału 2012 r. ZE PAK potrzebuje pieniędzy na inwestycje – uczestniczy w przetargu na kupno dwóch kopalni węgla brunatnego – Adamów i Konin – które są wyłącznymi dostawcami surowca dla elektrowni.
Jednocześnie zarząd firmy planuje budowę nowych bloków do produkcji energii z gazu  ziemnego. Większy o mocy 400 MW do 2016 roku powstanie w Elektrowni Adamów, a mniejszy o mocy 100 MW w Koninie. Szacunkowe nakłady to 2,5 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA