fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

rosyjskie giełdy integrują się

Iwona Trusewicz
W ślad za umową o połączeniu rosyjskie giełdy RTS i MITEX będą miały jeden nowy indeks. Zacznie funkcjonować za rok
Połączenie moskiewskich parkietów stało się faktem w sierpniu, kiedy akcjonariusze RTS i MMWB zaakceptowali podpisaną w końcu czerwca umowę. Zakłada ona, że spółka MMWB (indeks MITEX, 70 proc. rynku akcji w Rosji) przejmie kontrolę nad RTS, dzięki zakupowi jego akcji od funduszy rosyjskich, posiadających w sumie ponad 60-proc. pakiet RTS.
5 – 7 mld dol. będzie warta nowa moskiewska giełda po połączeniu
Największym udziałowcem nowej giełdy będzie rosyjski bank centralny. Dziś ma ponad 30 proc. akcji MMWB oraz 5,6 proc. w RTS. W 2013 r. giełdowa spółka sama zadebiutuje na parkiecie. Wtedy dopiero bank centralny ma wyjść z akcjonariatu giełdy.
Pojawienie się nowego indeksu zaplanowano na IV kw. 2012 r. W tym roku zostanie przeprowadzona integracja wskaźników. Czas rozliczenia indeksu MITEX zostanie ustanowiony na 23.50 czasu moskiewskiego i liczony według cen sesji wieczornej RTS Standard.
Konieczne będą negocjacje z firmami zarządzającymi na temat rozliczeń funduszy zorientowanych na obecne indeksy.
Za rok połączona giełda będzie miała zupełnie nową rodzinę indeksów. Dziś nie wiadomo jednak, ani jak rosyjski indeks będzie się nazywał, ani jaka będzie nazwa nowej giełdy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA