fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gdy pożycza spółka, nie powinno być PCC

Umowa pożyczki może być opodatkowana VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To, który z tych podatków wchodzi w grę, zależy od tego, czy pożyczka jest udzielana w ramach działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy często mają co do tego wątpliwości, bo organy podatkowe niejednolicie interpretują przepisy.-[b]W DF przeczytałam, że od umowy pożyczki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czy dotyczy to również sytuacji, gdy spółka z o.o. pożycza pieniądze wspólnikowi, który jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Czy może ma tu zastosowanie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC i w związku z tym że obie strony są opodatkowane VAT, umowa pożyczki jest zwolniona z PCC?[/b]-[b]Spółka jawna, która jest czynnym podatnikiem VAT, udzieliła innej firmie pożyczki. Pożyczka jest sporadyczna i nie jest objęta zakresem działalności gospodarczej pożyczkodawcy. Czy pożyczkodawca ma obowiązek udokumentowania wykonanej usługi fakturą VAT ze stawką „zw”? Czy dotyczy to również kwot naliczanych miesięcznie odsetek?[/b] – pytają czytelnicy DF.W DF z 8 listopada pisaliśmy o ogólnych regułach opodatkowania umów pożyczki. ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA