fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Łatwiejsze eksmisje do noclegowni, bez eksmisji na bruk

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Łatwiej będzie można eksmitować lokatora. Nikt nie trafi jednak na bruk
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowe przepisy zaostrzają zasady eksmisji w stosunku do trzech grup osób, a mianowicie: znęcających się nad rodziną, nieposiadających tytułu prawnego do lokalu lub rażąco naruszających zasady współżycia społecznego (np. urządzają stale libacje alkoholowe, a ich goście demolują budynek). Te osoby trafią do noclegowni lub schroniska.
W wypadku eksmisji do noclegowni lub schroniska nie będzie ponadto okresu ochronnego. W praktyce więc pozbycie się niechcianego lokatora będzie możliwe także w okresie jesienno-zimowym, co obecnie jest niedopuszczalne.
33 tys. eksmisji orzekły w ubiegłym roku sądy na terenie całego kraju
Nowelizacja przewiduje ponadto, że na wniosek komornika gmina, czy tego chce czy nie, będzie musiała wskazać pomieszczenie tymczasowe dla eksmitowanego, ale tylko na sześć miesięcy (trafią do nich osoby, którym sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego).
Obecnie zdecydowana większość samorządów nie chce dostarczać takich pomieszczeń. Według nich przepisy nie zawierają wyraźnej podstawy prawnej nakładającej na nie taki obowiązek. Milczy bowiem o tym ustawa o ochronie praw lokatorów regulująca podstawowe zasady najmu lokali komunalnych.
Nowelizacja przewiduje ponadto, że właścicielom, którzy oczekują na pomieszczenie tymczasowe dla eksmitowanego, będzie przysługiwało roszczenie odszkodowawcze z powodu strat, jakie ponoszą z tego tytułu, że nie mogą swobodnie dysponować swoim lokalem.
Nowelizacja ma wejść w życie 17 listopada tego roku. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Uchyla on art. 1046 ust. 4 kodeksu postępowania cywilnego, który nie pozwalał na eksmisję na bruk, lecz do pomieszczenia tymczasowego. W rezultacie eksmisja donikąd byłaby znów możliwa. Nowelizacja likwiduje tę lukę.
etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA