fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nie chcą bulwaru na placu Defilad

Ulica Emilii Plater obudowana wieżowcami, park Świętokrzyski wolny od zabudowy – tak zdaniem urbanistów i architektów powinno wyglądać ścisłe centrum stolicy.
Powołana przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz Rada Architektury i Rozwoju Warszawy debatowała w piątek, jak zaplanować pl. Defilad. Doradzający pani prezydent specjaliści nie chcą, by Pałac Kultury otaczał kolisty bulwar. Takie rozwiązanie zaproponował w 1992 r. zespół Bartłomieja Biełyszewa i Andrzeja Skopińskiego. Eksperci uznali, że trzeba jak najbardziej powiązać pl. Defilad z resztą Śródmieścia.
– Ulice, które powstaną wokół PKiN, powinny być przedłużeniem Złotej, Pankiewicza, Poznańskiej – wyjaśnia Grzegorz Buczek z Rady.Siatka ulic przecinających się pod kątem prostym pojawiła się już w planie okolic PKiN uchwalonym w 2006 r. przez Radę Warszawy. – Jednak wyprowadzono je, nie zważając na przebieg historycznych ulic wokół pl. Defilad – mówi Grzegorz Buczek. Nie wiadomo jeszcze, jak wysokie będą budynki otaczające PKiN. Eksperci są jednak zgodni: wzdłuż ul. Emilii Plater powinny stanąć wieżowce. – Ile konkretnie mają mieć, tego nie uzgadnialiśmy, wydaje się, że powinny być na wysokość trzonu PKiN – relacjonuje Buczek.
Architekci radzą też, by nie zabudowywać parku Świętokrzyskiego. Z planu zagospodarowania znikną więc wprowadzone przez byłego naczelnego architekta miasta Michała Borowskiego zapisy pozwalające budować tam apartamentowce. Prace nad planem zagospodarowania pl. Defilad trwają już 18 lat. Projekt Biełyszewa i Skopińskiego nie doczekał się realizacji (architekci poza kolistym bulwarem proponowali m.in. otoczenie pałacu wieżowcami). W marcu 2006 r. Rada Miasta przyjęła kolejny dokument. Powszechnie krytykowano go m.in. za zabudowę parku Świętokrzyskiego i w lipcu tego roku radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia nowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA