fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Rekrutacja do komisji dla pacjentów

Samorządy zawodowe muszą do 30 września zgłosić kandydatów na członkówkomisji orzekających ozdarzeniach medycznych
Dzisiaj wchodzi w życie jeden z przepisów znowelizowanej w kwietniu 2011 r. ustawy o rzeczniku praw pacjenta. Obowiązująca od dziś regulacja wskazuje, że do 30 września samorządy zawodowe lekarzy, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, adwokatów oraz radców prawnych powinny zgłosić do urzędów wojewódzkich kandydatów na członków wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
Komisja będzie nowym ciałem orzekającym o tym, czy pacjent został  poszkodowany przez personel medyczny szpitala. Zostanie utworzona przy każdym urzędzie wojewódzkim. W jej skład wejdzie 16 członków powoływanych na sześcioletnią kadencję. Ośmiu musi posiadać wykształcenie z zakresu nauk medycznych z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym w branży lub stopniem doktora nauk medycznych, a pozostała ósemka wykształcenie prawne z pięcioletnim doświadczeniem lub stopniem doktora nauk prawnych.
Wojewoda wskaże 14 członków do komisji. Czterech spośród kandydatów zgłoszonych przez medyczne samorządy zawodowe. Drugą czwórkę powoła z grona osób zgłoszonych przez samorząd radców prawnych i adwokatów oraz sześć osób spośród kandydatów rekomendowanych przez organizacje społeczne działające na rzecz praw pacjenta. Swojego przedstawiciela do każdej komisji powołają także minister zdrowia oraz rzecznik praw pacjenta. Członek biorący udział w posiedzeniu komisji dostanie wynagrodzenie do 430 zł.
Wojewodowie muszą  wybrać członków komisji do 31 grudnia. Od początku przyszłego roku wejdą bowiem w życie pozostałe przepisy znowelizowanej ustawy, które pozwolą pacjentom składać wnioski do powołanych komisji o odszkodowanie za błąd medyczny. Komisja będzie mogła przyznać do 100 tys. zł za uszczerbek na zdrowiu lub zakażenie. Nawet 300 tys. zł rodzinie zmarłego pacjenta.
Podstawa prawna:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA