fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Groźna bakteria poróżniła Unię

Trwa poszukiwanie winnych.
AFP
Piotr Jendroszczyk
Bruksela może podjąć nadzwyczajne działania, by zatrzymać panikę
Choroba spowodowana przez nieznaną do niedawna bakterię 010: H4 zbiera coraz większe żniwo. Liczba chorych przekroczyła w Niemczech już 2 tysiące i władze nie kryją, że może ich być znacznie więcej. Zmarło 19 osób. Jeszcze w czwartek liczbę chorych szacowano na 1,5 tys. Mówi się już o epidemii. Mimo starań nie udało się wykryć ogniska zakażenia.
Trwa poszukiwanie winnych. Hiszpania domaga się od Niemiec rehabilitacji swoich warzyw, nazywając oskarżenia pod ich adresem kardynalnym błędem. Pozwy przeciwko Hamburgowi planują hiszpańscy plantatorzy, ale nie wyklucza ich również rząd. Władze tego miasta 22 maja wskazały na importowane ogórki jako potencjalne źródło zachorowań.
– Solidarność unijna kończy się tam, gdzie zaczynają się interesy poszczególnych krajów. Najczęściej służby sanitarne mają zastrzeżenia do produktów pochodzących z zagranicy – ocenia Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.
– To już nie jest tylko kryzys Niemiec, Hiszpanii i Holandii. Kryzys objął Europę zarówno pod względem sanitarnym, jak i handlowym – mówił wicepremier rządu w Madrycie Alfredo Perez Rubalcaba. Domaga się od Unii rekompensat finansowych dla rolników oraz koordynowania walki z bakterią.
17 czerwca powinno się odbyć spotkanie ministrów Unii oraz komisarzy ds. zdrowia i rolnictwa poświęcone walce z chorobą – powiedział rzecznik prezydencji węgierskiej Marton Hajdu. Może zapaść decyzja o zaostrzeniu kontroli transportu.
Podejrzenia, że źródłem zachorowań są świeże warzywa, sprawiają, iż są one niszczone przez rolników w Niemczech, Holandii i Hiszpanii. Szacuje się, że pierwsze dni paniki kosztowały unijnych producentów 1 mld euro. I to zanim jeszcze w czwartek Rosja wprowadziła embargo na import warzyw z UE.
Do szpitala w Szczecinie trafiła już trzecia osoba, u której lekarze podejrzewają zatrucie groźną bakterią. Wszyscy chorzy wrócili z Niemiec.
—mak, pap
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA