fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Ich flaga też jest biało-czerwona

Rzeczpospolita
Mówią: to Kraj Kwitnącej Wiśni, słynący z sushi, sake oraz wspaniałych pianistów zdobywających laury na konkursie chopinowskim.
Rz: To już 32. światowa edycja „Japan Week”, ale impreza pierwszy raz odbywać się będzie w Polsce. Dlaczego akurat nasz kraj został wybrany do prezentacji blisko 1500 japońskich twórców?
Julia Donajczyk: Wybór miejsca wynika przede wszystkim z 50. rocznicy odnowienia kontaktów dyplomatycznych między Polską a Japonią, która przypada właśnie na ten rok. Jest to również wyróżnienie Polski jako ojczyzny jednego z najbardziej cenionych w Japonii kompozytorów, jakim jest Fryderyk Chopin.
No właśnie. Polacy o Japonii nie wiedzą tak naprawdę za wiele. Mówią: to Kraj Kwitnącej Wiśni, słynący z sushi, sake oraz wspaniałych pianistów zdobywających laury na konkursie chopinowskim. Dzięki „Japan Week” dowiemy się na pewno dużo więcej o odległej kulturze i zwyczajach. Czego między innymi?
Będziemy mieli okazję zapoznać się z tradycją i historią Japonii w muzyce, sztuce, ubiorze, teatrze, a także rzadko prezentowanych starożytnych sztukach walki, jak m.in. kobudo. „Japan Week” to także szansa na bliższy kontakt ze współczesną i cieszącą się popularnością, przede wszystkim wśród młodzieży, sztuką typu manga czy anime. Krótko mówiąc, to będzie fascynujące spotkanie ze starą i nową Japonią.
You koso znaczy zapraszamy. Które z imprez mają szansę przyciągnąć najwięcej widzów?
Mimo skromnej reklamy prowadzonej głównie w Internecie zainteresowanie projektem naprawdę przekracza nasze najśmielsze oczekiwania. Największym powodzeniem cieszą się przedstawienia teatralne i muzyczne, wystawy i pokazy sztuki japońskiej, np. origami. Spodziewamy się również dużej frekwencji na koncertach w Filharmonii Narodowej i oczywiście na wielkim pokazie sztuk walki na Torwarze. Tak było też podczas poprzednich edycji „Japan Week” na świecie i te imprezy odwiedzane były tłumnie.
Japoński tydzień to nie tylko występy artystów czy sportowców, ale też przybliżenie zwyczajów parzenia herbaty czy trudnej kaligrafii. Czy tego wszystkiego będziemy mogli się również nauczyć, a nie tylko zobaczyć?
Tak. Artyści przez nas zaproszeni kładą bardzo duży nacisk na możliwość bezpośredniego kontaktu z warszawską publicznością i z tym nastawieniem przyjadą do naszego miasta. Podczas wystaw będą prowadzone warsztaty rozmaitych dziedzin sztuki. Poza tym dzieci i młodzież ze szkół warszawskich będą gościć artystów z „Japan Week” i spróbują swoich sił podczas wspólnych zajęć.
„Japan Week”, 26 – 30.10, wstęp wolny, ale na niektóre imprezy trzeba się zarejestrować na stronie internetowej www.japanweek.eu
26.10, godz. 15 – Festiwal Otwarcia Matsuri przed Pałacem Kultury (od strony ul. Marszałkowskiej), wystąpią m.in. japońscy bębniarze i tancerze27.10, godz. 11 – koncerty i pokazy tańca przed Pałacem Kultury28.10, godz. 17 i 29.10, godz. 19 – koncerty chopinowskie w wykonaniu japońskich pianistów w Filharmonii Narodowej, koncerty na tradycyjnych instrumentach japońskich
26 – 30.10, godz. 19.30 – w sali koncertowej Pałacu Kultury można będzie zobaczyć m.in. japońską operę, koncerty na koto (rodzaj harfy), pokaz kimon30.10, godz. 17 – pokaz japońskich sztuk walki (m.in. sumo, kendo, aikido) na Torwarze, wystąpi ok. 70 najlepszych zawodników z Kraju Kwitnącej Wiśni
27 – 30.10, godz. 10 – 18 – w Pałacu Kultury w salach Skłodowskiej, Broniewskiego i Rudniewa odbędzie się wystawa malarstwa, origami i mangi. Tu także zaplanowano degustacje japońskiej kuchni, pokaz ceremonii parzenia herbaty i warsztaty dla publiczności, m.in. kaligrafii i origami29 – 30.10, godz. 10 – 19 – w sali Rudniewa w Pałacu Kultury odbędą się pokazy mangi i anime oraz warsztaty edukacyjne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA