Biznes

Wystarczająca liczba miejsc noclegowych na Euro 2012

Bloomberg
Miasta organizujące Euro 2012 dysponują większą liczbą miejsc noclegowych niż jest to wymagane - wynika z najnowszego raportu spółki PL.2012
Dzisiejsza baza noclegowa dla Warszawy to 101 tys. miejsc wobec 100 tys. potrzebnych w czasie rozgrywek, dla Gdańska 198 tys. wobec 85 tys. potrzebnych, dla Poznania 64 tys. wobec wymaganych 50 tys., a dla Wrocławia 61 tys. istniejących miejsc wobec zapotrzebowania na 50 tys.
Szacuje się, że w trakcie trzech tygodni Euro 2012 przyjedzie łącznie około 1 miliona turystów. Wytyczne UEFA zakładają, że miejsca noclegowe dla kibiców powinny być usytuowane bezpośrednio w miastach, gdzie rozgrywane są mecze, ale także w odległości 2 godzin jazdy samochodem od stadionu. Oznacza to, że w przypadku Warszawy uwzględniane są także miejsca noclegowe np. w Łodzi, w przypadku Wrocławia - w Krakowie i Katowicach, w przypadku Poznania - w Bydgoszczy, a w przypadku Gdańska - w Toruniu oraz w licznych miejscowościach nadmorskich.
Analizy wykorzystania miejsc w trakcie poprzednich turniejów wskazują, że blisko połowa kibiców będzie korzystać z bazy noclegowej w obiektach różnego typu i standardu, także z kwater prywatnych czy pól kempingowych. PL.2012 zakłada, że część kibiców będzie podążać za swoja reprezentacją i będzie nocować w miejscowościach, gdzie będą się znajdowały centra pobytowe poszczególnych drużyn. Eksperci zakładają, że prawdziwym problemem będą nie tyle same miejsca, ile informacja o ich dostępności oraz możliwość dojazdu. – O ile duże hotele są łatwe do znalezienia, o tyle wiele mniejszych i tańszych nie ma stron internetowych ani reklam przy drogach – mówi Andrzej Szafrański, szef branżowego miesięcznika „Hotelarstwo". W najlepszej sytuacji są hotele cztero- i pięciogwiazdkowe mające gościć piłkarzy i VIP. Wkrótce będą podpisywane umowy zapewniające im frekwencję. Przykładowo sieć Starwood, do którego należą takie marki, jak Le Meridien, Westin i Sheraton, zaoferuje w miastach rozgrywek Euro pięć hoteli. W Warszawie będą to Bristol, Westin i Sheraton, ponadto kolejne dwa Sheratony w Sopocie i Poznaniu. W sumie 1300 pokoi. Ale luksusowe hotele będą dostępne nie tylko dla graczy i działaczy. Już teraz mogą tam rezerwować miejsca kibice czy turyści. Z uwagi na przewidywany popyt noclegi będą jednak o blisko połowę droższe. Wzrostu cen należy się spodziewać także w hotelach niższych kategorii. Ale duże podwyżki mogą odstraszać. Gdy podczas Euro 2004 w portugalskim Faro noclegi podrożały kilkakrotnie, kibice przenieśli się do niedalekiej Sewilli, gdzie ceny się nie zmieniły.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL