Jak rozliczyć bonus przyznany przez dostawcę

Gdy na początku roku kontrahent przyzna nam bonus, obniżając cenę towarów kupionych w roku ubiegłym, musimy dopilnować, by skutki tego zdarzenia zostały ujęte w księgach właściwego okresu
- Stali dostawcy towarów, ze względu na znaczącą ilość zrealizowanych u nich zakupów, przyznali nam na początku tego roku tzw. bonusy, które dotyczą rozliczeń dostaw dokonanych w roku ubiegłym. Bonusy te, w zależności od kontrahenta, rozliczane są dwojako, poprzez wystawienie:-faktur korygujących przez dostawców,-faktury przez nabywcę. Moje wątpliwości budzi sposób rozliczania bonusu w pierwszym przypadku. W jaki sposób i kiedy powinniśmy ujmować faktury korygujące otrzymywane od dostawców, jeśli dotyczą one dostaw zrealizowanych w roku ubiegłym? - pyta czytelnik DF.Pisze, że sprawę komplikuje to, iż część towarów, których cena jest korygowana, była na dzień bilansowy już sprzedana, a część pozostawała nastanie magazynu.Podstawowa zasada, jaką należy się kierować przy rozliczaniu przyznanego opustu, wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor). Przepis ten mówi, że w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa należy ująć wszystkie osi...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL